Dünya pazarlarını zorluyor
09 Eki

Dünya pazarlarını zorluyor

İki yıl üst üste zeytin ve zeytinyağı sektöründe ihracat şampiyonu olan Marmarabirlik, daha çok ürün satmak için dünya pazarlarını zorluyor. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, dünya çapında saygın gıda fuarlarında her zaman yer aldıklarını, yakın zamanda pazarlama müdürlüğü tarafından yapılan organizasyonla Amerika, Suudi Arabistan, Rusya ve Almanya Anuga fuarlarına katıldıklarını söyledi. Asa, Marmarabirlik’in ihracat gelirinin ortalama 15 milyon dolarlardan 28 milyon dolar hedefine yaklaştığını söyledi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sözleşme süresi biten ve Avrupa’da tek Distribütörlük yerine yapılanmayla birlikte 5 Avrupa ülkesinde 12 bayiimizin marka gücümüzü artırdıklarını ifade etti. Bu düzenleme ile birlikte Avrupa’da kriz yaşanmasına rağmen ihracatımızda yüzde 35 oranında artış sağladıklarını belirten Asa, Marmarabirlik’in bundan sonraki hedeflerini şöyle anlattı:

“Bugüne kadar Avrupa’da genellikle etnik pazarlarda yer alıyorduk.  Bundan sonraki hedefimiz o ülkelerin yerli halkı, bir Alman’ın, bir Amerikalı’nın, , Bir Suudi’nin Marmarabirlik ürünlerini tüketmesini sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle o ülkelerin ulusal zincir marketlerinin raflarına girmek için yoğun çaba harcıyoruz. İhracat teşviklerinin de artırılması ile birlikte hem sektöre, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte, zeytin üretimindeki arz fazlalığının yarattığı sıkıntı da ortadan kalkmış olacaktır.‘’ dedi.

İsviçre ve Avusturya’da Penny ve Coop mağazalarının raflarında Marmarabirlik ürünlerinin yerini aldığını söyleyen Hidamet Asa, ayrıca İngiltere’de yine bir ulusal zincir mağazalarına girmeyi başardıklarını ifade etti.

Marmarabirlik’in dış pazarlardaki eksikliği olan ürün çeşitliliğini son yıllarda büyük oranda arttırdıklarını belirten Başkan Asa, dünyanın en saygın gıda fuarı olan, Türkiye’den 250, dünya genelinden 6 bin 500 firmanın katıldığı Almanya Anuga’ya, yağlı sele, kuru sele, sirkeli çizik ve zeytin çikolatasıyla damga vurduklarını belirtti.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.