24 Kas

Gemlik’te İsyan Var

 

“BÖLGE DIŞINDAN ZEYTİN SOKMAYALIM”

Gemlik, İznik ve Orhangazi Ziraat Odaları bölgeden yükselen isyanı yüksek sesle dile getirmeye başladılar.

Gemlik zeytininin marka imajının kamuoyunda güçlü olmasının beraberinde farklı bölgelerin zeytinlerinin de bölge zeytini gibi pazara sunulmasını getirdiği biliniyor.

Yıllardan beri “Bizim piyasaya sunulduğu kadar zeytinimiz yok, başka yörelerin ürünleri bölge zeytiniymiş gibi satılıyor” feryadını dile getiren bölge üreticisi, yeni sezonla beraber isyan bayrağını açtı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik ve Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Cevdet Altın, diğer bölgelerden bölge serbest piyasalarında satılmak üzere ürün girişinin arttığından yakınarak, bölge üreticisinin ürününün piyasada 1-1.5 lira değer yitirdiğini savundular.

Marmarabirlik’in, sezon öncesinde ve hasat zamanında yaşanan aşırı yağışlar sonucunda gerçekleşen rekolte kaybına uyguladığı fiyat politikalarıyla yerinde müdahale ettiğini ancak piyasada oluşan dengenin bazı art niyetli kişilerce istismar edildiğini savunan başkanlar, bölge üreticisinin alın terinin çalındığını iddia ettiler.


"TEPKİMİZ BÜYÜK OLACAK"

Gidişatın sürmesi durumunda ileride daha büyük boyutta sıkıntılar yaşanacağını savunan oda başkanları, önlem alınmadığı takdirde bölge üreticisinin tepkisinin sert olacağını söylediler.
Yetkilileri önlem almaya davet eden başkanlar yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler;
“Dünyaca ünlü olan zeytinimize sahip çıkmazsak, üreticilerimizi yalnız bırakırsak yarınlarda bu kaliteli ürünün maliyetini yüksekliği nedeniyle üreticimiz büyük mağduriyet yaşayacaktır. Zeytin üreticisinin geleceği için İznik Belediyesi, Gemlik Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Küçük Hal Kooperatifi ve Ziraat Odası toplanarak dışardan gelen zeytini İznik ve Gemlik’te satılmaması, tüccar tarafından dışarıdan alınan zeytinlerin gemlik zeytini diye ambalajlanıp satılmasına karşı çıkıp bir karar vermek mecburiyetindedirler. Bunun sıkıntısını önümüzdeki yıllar daha çok yaşayacağımız aşikardır.”

"MUT,AKHİSAR, AYDIN VE HATAY"

Oda Başkanları, bölge piyasasına dışarıdan geldiğine işaret ettikleri zeytinlerin bölgesini ise Hatay, Aydın, Akhisar ve Mut olarak vurgularken, son dönemde zeytincilik sektöründe yıldızını parlatan bölgelerin sektör temsilcilerinin bu isyana nasıl tepki verecekleri merakla bekleniyor.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.