06 Oca

Marmarabirlik’in aldığı ürünün yarısı yağlık

Marmarabirlik, 17 Kasım tarihinde açtığı 2011-12 kampanya döneminde sadece Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik kooperatifleri aracılığıyla toplam 20 bin ton ürün alımı gerçekleştirdi. Ancak hava koşullarından ötürü dalında kararmadan buruşan ürünün yaklaşık yarısı yağlık oldu.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, temel iştigal konusu tümüyle sofralık zeytin olan birliğin, Bursa bölgesinden beklediği miktarda ürün alamadığını bildirdi. Toplam 8 kooperatif bölgesinde toplam 55 bin 500 ton alım hedefiyle yola çıkan Marmarabirlik’in, dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştiği Gemlik ve İznik Havzası’nda şimdiye kadar aldığı ürünün 10 bin 700 ton olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Gemlik, Mudanya, Orhangazi ve İznik’ten alınan toplam ürünün yarısının yağlık olduğunu kaydeden Hidamet Asa, “Ürünün var yılında alacağımız sofralık miktarı bundan fazla olmalıydı. Ancak bundan da önemlisi üreticimizin yaşadığı mağduriyettir” dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 8 kooperatif bölgesinden aldıkları sofralık ve yağlık ürünün parasal karşılığının da yaklaşık 73.5 milyon lira olduğunu belirterek, şimdiye kadar üç aşamada üreticiye toplam 32.7 milyon lira ödeme yaptıklarını söyledi.

Hidamet Asa, Marmarabirlik ortağı zeytin üreticilerinin büyük mağduriyet yaşadığını, avans fiyat uygulamasıyla başladıkları kampanyanın daha ortasında 5.10 lira gibi, ancak yok yılında verilebilecek nihai fiyatı vererek, üreticinin mağduriyetini gidermeye çalıştıklarını ifade etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.