12 May

Zeytin Hakkında

KALİBRE: Kalibre, 1 kg zeytinde bulunan dane sayısıdır. Örnek olarak; 180–200 kalibre bir zeytinin 1 kg’ında ortalama 190 adet zeytin bulunur.


VARYETE: Zeytin çeşidine verilen isimdir. Her varyete kendine özgü tat, yapı, yağ oranı, renk, aroma ve kalite özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla her varyete için maliyet/fiyat yapıları farklıdır.


PASTÖRİZASYON: Zeytinin, içinde bulunan olası zararlı mikroorganizmalardan arındırılması için uygulanan ısıl işlemdir. HY yeşil zeytin ve ezme kavanozları, dilimlenmiş zeytin ve çekirdeksiz zeytin ambalajları, Az Tuzlu Gemlik ürünleri 85C’de pastörize edilmektedir.


STERİLİZASYON: Tuz oranı düşük zeytinlere uygulanan ve amacı gıdaları tüm mikroorganizmalardan arındırmak olan ısıl işlemdir. (Örneğin; HY Fit ve Dilimlenmiş siyah zeytinler)


NET VE SÜZME AĞIRLIK: Net Ağırlık, zeytin ağırlığı ve salamura ağırlığının toplamıdır. Ambalaj süzme ağırlığı ise ambalajın içinde yer alan, salamuradan çıkmış zeytin ağırlığıdır.


TATLANMA: Zeytin meyvesi ağaçtan toplandığı sırada yenilebilecek durumda değildir. Farklı yöntemler ile zeytinde bulunan acı maddenin (oleuropein) giderilmesi ve yenebilecek hale gelmesine tatlanma adı verilir.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.