24 Kas

2. Ortak akıl toplantısı Gemlik’te yapıldı

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe sektörel uzlaşı sağlama misyonuyla düzenlenmeye başlanan “Güç birliği ve ortak akıl” toplantılarının ikincisi önemli bir zeytin merkezi olan Gemlik’te yapıldı. Gemlik Ticaret Borsası’nın evsahipliği yaptığı toplantıda sektörün en sıkıntılı konularından olan primle ilgili çalışma yapmak üzere bir teknik komisyon oluşturulması kararı alınırken, oluşturulacak komisyon başkanlığına ise Balıkesir Üniversitesi Edremit Zeytincilik Enstitüsü Öğretim Üyesi Mücahit Kıvrak önerildi. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Ankara’da konuyla ilgili olarak lobi çalışması yapacak.

 “ZEYTİNYAĞINA VERİLEN TEŞVİK BİZİM BÖLGEYİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR”

Toplantıda söz alan Gemlik ilçe Tarım Müdürü İbrahim Çelik, sofralık zeytine teşvik verilmesi gerektiğini söyleyerek, kendi bölgelerinde zeytinyağı primi için başvurunun yok denecek kadar az olduğunun altını çizdi. Çelik, “Prim konusunda sofralık zeytin üretiminde etkili olan sivil toplum örgütleri yeteri kadar baskı yapmadıkları için sonuç alınamıyor. Bizim bölgeyi, zeytinyağına verilen teşvik hiç ilgilendirmiyor. Desteklemelerde ise bürokratik işlemler, prime olan ilgiyi olumsuz etkiliyor. Zeytine prim verilmesi ise bölge için son derece önemli” diye konuştu.

“DÜŞÜK PRİM KAYITDIŞINI ARTIRIYOR”

Zeytinyağında primin ilk kez 40 cent uygulandığını hatırlatan Zeytin dostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken ise, sektörün kayıt içine alınmasıyla sorunun kendi kendine çözüleceğini savundu. Düşük uygulanan primin kayıtdışını arttırdığını da ifade eden Ölken, “Ankara’ya gidip konuyu anlatırken bütçe üzerinde etkisinin düşünüldüğü kadar fazla olmayacağını da anlatmak gerekiyor. Neredeyse Avrupa’daki maliyetletlerle baş edemiyorsak ciddi bir sıkıntı var demektir.” diye konuştu.

“ZEYTİNE PRİM TARIM BAKANI’NIN ZERRE KADAR UMURUNDA DEĞİL”

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Fettah Gürmen ise Odalar, Borsalar ve sivil toplum kuruluşları olarak prim konusunda ortak bir çalışma yapılamamasından yakındı. Gürmen, “zeytine prim verilmesi noktası, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in zerre kadar umurunda değil. Bunu bizzat Tarım Bakanının ağzından duydum. Öncelikle Ankara’da bu sabit fikri değiştirmeliyiz” diye konuştu. Bakanlığın “Benim yağ açığım var, ben zeytinyağına prim veririm. Onun dışında zeytine prim vermem” düşüncesinin kırılması gerektiğini savunan Gürmen Ankara’ya sesimizi duyurma noktasında zayıf kalındığını da sözlerine ekledi.

Oturum başkanlığını üretici Hasan Köşklü’nün, raportörlüğünü de Mücahit Kıvrak’ın yaptığı toplantının gündeminde primin yanısıra, Gemlik coğrafi işaretinin kullanılması ve üretici maliyetlerinin düşürülmesi vardı. Sektörde tartışma yaratan konuların başında gelen Dahilde İşleme Rejimi (DİR) konusu ise toplantı gündemine alınmadı.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.