24 Kas

Türk zeytinyağı Çin’de fuarla tanıtılacak

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Food And Hotel China 2011 (Yiyecek&İçecek Fuarı)'e katılacak. Fuar, 16-18 Kasım 2011 arasında düzenlenecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken, Çin pazarına büyük önem verdiklerini belirtti. Çinli zeytinyağı ithalatçılarını iki yıldır Zeytin ve Zeytinyağı Alım Heyeti Organizasyonu'nda ağırladıklarını, Food And Hotel China'ya ise üç yıldır katıldıklarını ifade etti. ZZTK'nin, Çin'i hedef pazar olarak belirlediğine işaret eden Ölken, ''Çin'de yerleşik ICSME danışmanlık firmasıyla çalışacağız. Şanghay ve Pekin ticaret müşavirliklerimizin büyük yardım ve desteklerini alıyoruz. Fuar süresince Çin'de yemek şovları yapacağız. Çin'in tanınan şeflerinden Leung Siu Wah tarafından hazırlanan, Türk zeytin ve zeytinyağlarının kullanıldığı yemeklerle zeytin ezmesi ve zeytinyağlı Türk makarnasını ziyaretçilere sunacağız. Türkiye'nin değişik yörelerinden götüreceğimiz zeytinyağlarıyla tadım seansları düzenleyeceğiz, seminerler gerçekleştireceğiz.'' dedi.


ZZTK Başkanı Ölken, Çin'in zeytinyağı talebinin son yıllarda katlanarak arttığını vurgulayarak, ''Çin, 10 yıl önce 400 ton zeytinyağı tüketirken 2007 yılında 7 bin, 2010 yılı sonunda 22 bin tona yükseldi. 2015 yılında ise 65 bin tona çıkması bekleniyor. 1,3 milyar nüfusu olmakla birlikte özellikle gelir seviyesi yüksek 200 milyon Çinli, ilk etapta hedef kitlemiz. Şu anda İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın hakim olduğu Çin'de, yüzde 25 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.'' şeklinde konuş
tu.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.