29 Kas

Asa, “Ziraat Odaları bizim denetmenimiz değil”

Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, gazetemize yaptığı açıklamada, “Ziraat Odaları, bizim üzeri mizde bir kurum veya denetmenimiz değil. Onlar, kendi sorumlululukları içindeki işlerle uğraşsın” dedi.
Gemlik Ziraat Odası ve Bursa Ziraat Odaları İl Koordinas yon Kurulu Başkanı Ali Çelik’in önceki gün gazetemize yaptığı açıklamada, Marmarabirlik’in ziraat odalarıyla biraraya gelerek iki kurumun diyalog içinde zeytin üreticisinin sorunlarına çare bulması çağrısına yanıt verdi.
Asa, gazetemize yaptığı açıklamada, Gemlik Ziraat Odası Başkanı ve İl Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Çelik’in açıklamalarını talihsiz bulduğunu belirterek, Birlik olarak Ziraat Odalarıyla 4-5 defa biraraya geldiklerini, kendilerine 4 maddelik bir talepte bulunmalarını ve zeytin avans alım fiyatlarının buna göre açıklanmasını istediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Bilhassa Ali Bey, zeytinin bu yıl rekoltesinin çok yüksek olduğu için en az 2009 fiyatları üzerin de alım yapılmasının, üretici ortaklarımızın zeytinini mümkünse tamamının alınma sını, yağlık zeytin fiyatlarının yüksek tutulmasını istediler. Biz, yönetim kurulumuz olarak ortaklarımızın çıkarlarını düşünerek avans alım fiyatlarını tavanda 200 taneli zeytinde 4.10 liradan 420-460 taneli zeytine 1.50 lira, yağlık zeytinin kilosuna da 90 kuruştan alınmasını açıkladık açıklarken, daha sonra 35 kuruş destekleme fonundan destek olarak yağlık zeytinin kilosunu 1.25 liraya çıkardık. Ortaklarımızın çıkarlarını koruyacağımızı, kazanan tarafın Birlik’e zeytin veren ortaklar olacağını söyledik. Ali Çelik, kendisine telefon ettiği halde görüşmek için randevu vermediğimizi söylüyor. Kendisiyle fiyatlar açıklandıktan sonra bir saat telefon görüşmesi yaptık. Oda temsilcileri ile defalarca toplantı yaptık. Ama telefon görüşmemizde,telefonunu açık bırakarak, hakkımda yanında bulunanlara çok kötü sözler söyledi. Benim de dinlememi sağladı. Ben Dünya nın en büyük zeytin stokçusu üreticiler Birliğinin Yönetim Kurulu Başkanıyım. Beni sevmeyebilir. Ama, bu kuruma saygı göstermek zorundadır.” dedi.

ÜRETİCİNİN SORUNLARINA SAHİP ÇIKIN


Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Birlik’in zeytin üreticisinin sorunlarına sahip çıktığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:
“İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden alınan raporlarla bu Türkiye de 538 bin tonu sofralık, 903 bin tonu da yağlık olmak üzere 1.438 bin ton olduğunu tesbit ettik.Bölgemizde ise zeytin rekoltesinin 181 bin tona ulaştığını, bunun 151 bin tonu sofralık 30 bin tonu ise yağlık olduğunu belirledik.
Marmarabirlik olarak alacağımız zeytini de 55.5 bin ton olarak hedeflediğimizi açıkladık. Ancak, hava koşullarının kötü gitmesi üzerine rekoltenin yüzde 60 yağlık, yüzde 40 sofralık haline dönüştü. Bu büyük bir ürün kaybıdır.Durumu Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a bir rapor halinde bildirdik. Zeytin mahsülünün bu yılda afet kapsamına alınmasını istedik. Bu konu bizden çok Ziraat Odalarının konusu dur. Ama biz üreticimiz ile ilgilen diğimizi gösterdik.Coğrafi işaretleri takip sorunu da bizim sorunumuz değil. Bu konuda hakkımızda açılan dava sonucu ambalajların üzerin deki “Gemlik” ibaresi çıkarmak zorunda kaldık.Piyasada yüzlerce firma “Gemlik” yazı sını ambalajlarında kullanırken, bu dava bir bize açılmıştır. Mahkememiz devam ediyor. Ziraat Odaları Coğrafi işaretler konusunu takip edip, zeytin üreticisinin sorununa sahip çıkmalıdır. Zeytin üreticilerinin geçen yıllardan devletten alacağı afet yardımlarının kalanını takip etsinler.Bizden istediklerini yerine getirmemize karşın, gazetelere demeç vererek,haksız bir şekilde kurumumuzu eleştirmektedir.Marmarabirlik yöneticileri genel kurulların da kendi ortaklarına hesap verir.Ziraat Odaları bizim üst kurumumuz olmadığı gibi, denetmenimiz de değildir. Hesap sorma yetkile rine sahip değillerdir. Ali Çelik’e soruyorum. 5 yıldır Marmarabirlik Gemlik Kooperatifine kaç kilo zeytin verdiniz? Önce kooperatife zeytin verip, ortaklık hükümlülüğünüzü yerine getirin.” Hidamet Asa, son gülenin yine ortaklar olacağını, ancak, hava şartları nede niyle sofralık zeytinin vasfını yitirdiğini ve büyük çoğunluğunun yağlık durumuna geldiğini söyledi.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.