25 Kas

Asa’nın sonunda sabrı taştı

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytine piya sa koşulları gözetil meksizin alım fiyatı verilmesinin “Marmarabirlik’in batışı” anlamına geleceğini söyledi. Hava koşullarından ötürü bir çeşit doğal afet yaşandığını ifade eden Asa, “Üretim maliyetlerinin yüksekliği ve hava koşullarının yol açtığı zararın faturası, Marmara birlik’e kesilemez” diye konuştu.
Kısa adı Marmara birlik olan S.S. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin 2011-12 kampanya dönemi için açıkladığı ürün alım avans fiyatlarına yönelik eleştiriler, Başkan Hidamet Asa’nın sabrını taşırdı.

Asa, “Avans fiyata tepki gösterenler, ortaklarımızdan ziyade Marmarabirlik ile herhangi bir bağlantısı olmayan, diğer bölgelerin üreticileridir. Daha açık konuşmak gerekirse diğer bölgelerden çok ucuza Gemlik çeşidi ürün alıp, burada yüksek fiyata satarak haksız kazanç sağlama çabasında olanlar dır” dedi.

Piyasa koşulları gözetilmeksizin eleştiriler doğrultusunda fiyat belirlemesinin Marmara birlik’in batışı anlamına geleceğini söyleyen Hidamet Asa, 460 kalibre ürüne verilen 1.5 lira avans fiyatın düşük olduğunu söyleyenlere şöyle yanıt verdi: “1.50 lira olan 460 kalibre ürüne, kooperatif havuzuna gelişine kadar 50 kuruşluk maliyet biniyor. Diğer maliyetler ve fire de eklendiğinde 2.50 liraya kadar çıkıyor.

460 kalibre zeytin havuzda bekletildiğinde barem 480’e düşüyor. Tahmini bölge rekoltesi 181 bin ton iken ve ağırlılık kalibre de 480 iken, böyle bir ürünün 2.50 liraya satılamayacağını düşünüyoruz.”

Doğal koşullar nedeniyle ürünün kararmadan buruşması ve üretim maliyetlerinin yüksek olmasının faturasının Marmarabirlik’e kesilemeyeceğini söyleyen Hidamet Asa, devlet desteği olmadan üreticinin mağduriyetinin giderilemeyeceğini kaydetti.

Marmarabirlik’in üreticilere vereceği desteğin sınırlı olduğunu, ne kadar desteklerse desteklesin sıkıntının giderilemeyeceğini ifade eden Asa, ortaklarına şimdiye kadar 30 milyon lira kredi kullandırdıklarının da altını çizdi.

Hidamet Asa son olarak, kooperatifleri ne ürün teslim eden ortakların mağdur edilmeyeceğini belirterek, “Tekrar ediyoruz ki, açıkladığımız fiyatlar avans fiyattır. Kampanya dönemi sonunda gülen üretici ortaklarımız olacaktır” diye konuştu.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.