25 Kas

Iraklılar Türk zeytin ve zeytinyağını sevdi

Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü, son dört sezonda ihracatta yaşadığı kan kaybına rağmen artış kaydettiği birkaç ülke arasında yer alan Irak'a ihracatını daha da artırmak için Erbil'de 21-24 Kasım 2011 arasında düzenlenecek Agrofood-Irak Fuarı'na ikinci defa katılacak. Irak, özellikle sofralık zeytin ihracatçılarının hedef pazarı konumunda.

Fuarda kurulacak Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) standında, Iraklı tüketici ve ithalatçıların yanısıra diğer Ortadoğu ülkelerinden işadamlarına da Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ürünleri tattırılacak. ZZTK Yönetim Kurulu Üyesi M.Kadri Gündeş, Türkiye'nin Irak'a sofralık zeytin ihracatının miktar bazında 2009/10 sezonunda yüzde 31, 2010/11 sezonunda yüzde 21 arttığını, Almanya ve Romanya'dan sonra üçüncü pazar ülke konumuna yükseldiğini belirtti. Türkiye'nin Irak'a zeytinyağı ihracatında da son yıllarda artışlar sağlandığına işaret eden Gündeş, "2010/11 sezonunda zeytinyağı ihracatımız, yüzde 40 gerilemeyle 11 bin 757 tona düşerken Irak'a miktarda yüzde 12, değerde yüzde 16 artış gösterdi. Böylece Irak da Suudi Arabistan, Almanya, İran ve Çin gibi ihracatımızda artış kaydettiğimiz az sayıda ülke arasında yer aldı. Sofralık zeytin ihracatında üçüncülüğe, sektörün toplam ihracatında dördüncülüğe yükseldi." diye konuştu.

Irak'a çok yakın noktada Gaziantep, Kilis, Nizip, Antakya ve Mardin gibi yörelerde son yıllarda çok büyük alanlarda zeytin dikildiğini belirten ZZTK Yönetim Kurulu Üyesi Gündeş, şöyle konuştu: "Irak zaten sektörümüzün öncelikli pazarlarından birisidir. Irak'a yakın yörelerde zeytin ve zeytinyağı üretimi her geçen yıl artıyor. Yakınlık avantajını kullanarak ihracatımızı daha da arttırmak ve konumumuzu güçlendirmek istiyoruz. Önümüzdeki 2011/12 sezonunda 210 bin tonun üzerinde zeytinyağı ve 450 bin ton civarında sofralık zeytin üretimi bekliyoruz. Rekolte, Irak ve diğer hedef pazarlarda daha güçlü yer almamıza imkan sağlayacak. Amacımız, zeytin ve zeytinyağı sektörünün hiçbir kesimini mağdur etmeden, rekolteyi iç ve dış piyasalarda en iyi şekilde tanıtıp pazarlamaktır. Rekolte miktarları önümüzdeki sezonlarda da bu şekilde artmaya devam ederse, zeytin ve zeytinyağı sektörümüz 2023 yılı için hedeflediği 3,8 milyar dolar hedefine rahatlıkla ulaşacaktır."

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.