24 Kas

Ziraat Odaları Birliği’nden zeytin ve zeytinyağı fiyatı uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2011-2012 sezonunda zeytinde geçen sezona oranla beklenen yüzde 34'lük rekolte artışının sevindirici olduğunu; ancak bu artış gerekçe yapılarak fiyatın düşük tutulmaması gerektiğini söyledi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, dünya sofralık zeytin üretiminde ikinci, yağlık zeytin ile zeytinyağı üretiminde ise 5. ülke konumunda olduğunu belirtti. Son yıllarda ağaç sayısının arttığını, buna bağlı olarak üretimde artış gerçekleştiğini bildirdi. Başkan Bayraktar, rekolte çalışmalarında, bu sezon zeytin üretiminin 1 milyon 446 bin 117 ton olacağı, bunun 534 bin 376 tonunun sofralık zeytine, 903 bin 353 tonunun yağa ayrılacağı ve bundan da 191 bin 106 ton zeytinyağı elde edileceğinin belirlendiğini vurguladı.

Bayraktar, "Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin odalarımızın da katkı verdiği çalışmaları sonucu 2011-2012 sezonu zeytin rekoltesinde yaklaşık yüzde 34'lük bir artış beklenmektedir. Bu artış zeytin üreticimiz için de sevindirici olmakla birlikte, son günlerde basında yer alan bazı haberler, rekoltedeki artış gerekçe gösterilerek üretici üzerinde fiyat baskısı oluşturulmaya, fiyatın bu yıl düşük gerçekleşeceği izlenimi oluşturulmaya çalışıldığını ortaya koymaktadır. Zeytin üretimi yapılan bölgelerimizdeki ziraat odalarımızdan alınan veriler ışığında bu yıl için tespit ettiğimiz zeytinyağı üretim maliyeti 6,2 TL/Kg'dır. Geçtiğimiz yıl 5,5 TL/Kg olan üretim maliyeti bu yıl, girdi maliyetlerinin, özellikle de mücadele masraflarının, bunun yanı sıra gübreleme ve mazot maliyetlerinin yükselmesi ve dekardan alınan verimin düşmesi nedeniyle yüzde 13 oranında artış göstermiştir. Ülkemizde sofralık zeytin fiyatları MARMARABİRLİK, zeytinyağı fiyatları ise TARİŞ tarafından açıklanmaktadır. Üretici eline geçen fiyatlarda birliklerin verdiği fiyatlar esas alınmakta, piyasa bu fiyatlara göre oluşmaktadır. Bu bakımdan, birliklerin ilan ettikleri fiyatlar oldukça önemlidir. Zeytin hasadının önümüzdeki günlerde artmasıyla piyasaya girecek ürün miktarında da artış olacaktır. Hasadın yoğunlaşmasıyla birlikte fiyatların gerilememesi için MARMARABİRLİK ve TARİŞ'in üretici maliyetlerini göz önünde bulunduran, üretimi teşvik edici bir fiyatı gecikmeden açıklaması büyük önem taşımaktadır." dedi.

İÇ TÜKETİM ARTIRILMALI

İnsan sağlığı açısından çok önemli olan zeytin ve zeytinyağının hak ettiği fiyatı bulabilmesi için zeytinyağında iç tüketimin artırılması gerektiğini belirten Bayraktar, ülkemizin bitkisel yağ açığının kapatılması için ithalat yapıldığını, bitkisel yağ ve yan ürünleri için yurt dışına ödenen dövizin geçen yıl itibarıyla yaklaşık 2,3 milyar dolar olduğu bilgisini verdi. Bayraktar, "Ülkemizin bitkisel yağ açığının karşılanması ve dışarıya ödenen miktarın asgari düzeye indirilmesinde zeytinyağı üretim ve tüketimi önemli bir rol oynayacaktır. Bunun için, ithal ettiğimiz diğer bitkisel yağlar yerine halkımızın daha sağlıklı bir ürün olan zeytinyağına yönelmesi teşvik edilmelidir." ifadelerini kullandı.

Zeytin ve zeytinyağının sağlık üzerindeki olumlu etkileri bugün pek çok kesim tarafından dile getirildiğini vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, şöyle devam etti: "Zeytinyağı üreticisi ülkeler arasında en az zeytinyağı Türkiye'de tüketilmektedir. Nitekim, kişi başına zeytinyağı tüketimi komşumuz Yunanistan'da 20 kilogramın üzerinde, İspanya ve İtalya'da 12 kilogramken, bu rakam ülkemizde bir kilogram seviyesindedir. Zeytinyağı bir nevi meyve suyudur, onu diğer yağlardan farklı kılan en önemli özellik de zaten doğal haliyle tüketilebilen tek yağ olmasıdır. Zeytinyağı, vücut için gerekli doymamış omega -6 (linoleik asit) yağları içermesinden dolayı özellikle kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Zeytinyağının kandaki kolesterol düzeyinin denetlenmesini kolaylaştırarak, zararlı kolesterol miktarını düşürdüğü ve kalp krizi riskini azalttığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra bağırsak, idrar yolları, safra kesesi rahatsızlıklarının azaltılmasında, çocuklarda beyin gelişimi ve kemiklerin güçlendirilmesinde, içerdiği E, A, D, K vitaminleri sayesinde hücrelerin yenilenmesinde etkili bir besin maddesi olduğu da bilinmektedir. İyi bir antioksidan olduğundan serbest radikallerin zararlarını azaltır."

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.