13 Ara

Marmarabirlik, ürün alımlarını peşin yapacak

Marmarabirlik, 11 Aralık sonrası alacağı ürünün bedel ödemelerini daha önce açıklanan “avans fiyat” üzerinden peşin yapacak. Daha önce alınan ve yüzde 60’ı ödenen ürünlerin yüzde 40’lık karşılığı ise 13 Ocak 2012’de ödenecek.
Marmarabirlik, hava koşullarından ötürü ürünü kararmadan dalında buruşarak değer kaybeden zeytinciye peşin ödeme müjdesi verdi. Buna göre 11 Aralık 2011’den sonra alınan ürünlerin ödemesi avans fiyat üzerinden peşin yapılacak.
Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, yönetim kurulu olarak üretici ortaklarının mağduriyetini göz önüne alarak ödeme planında değişiklik yaptıklarını söyledi. Alım kampanyasının başladığı 17 Kasım 2011 tarihinden bu yana yaklaşık 31 milyon lira değerinde 14 bin 250 ton sofralık, 8 milyon lira değerinde de 6 bin 500 ton yağlık zeytin aldıklarını belirterek, “11 Aralık 2011 tarihine kadar aldığımız ürünün bedelinin yüzde 60’ını ödemiş bulunmaktayız. Geri kalan yüzde 40’ını da 13 Ocak 2012 tarihinde ödeyeceğiz” dedi.

Asa, avans fiyat uygulaması konusunda hatırlamada da bulundu:

“Kampanyanın açılışından itibaren açıkladığımız gibi bu rakamlar avans fiyat niteliğindedir. Kampanya sonrası nihai fiyatlar belirlenirken üreticimiz mağdur edilmeyecektir.”

BUNDAN SONRASI PEŞİN

Başkan Asa, “Yönetim kurulumuzun, üretici ortaklarımızın mağduriyetini göz önüne alarak vardığı karara göre de 11 Aralık 2011 sonrası teslim aldığımız ve alacağımız ürünlerin bedellerini ise peşin ödeyeceğiz” diye konuştu.
Asa ayrıca, kızıl zeytin alımlarında da düzenleme yaptıklarını söyledi. 360 kalibrelik kızıl zeytini 1.35 liradan aldıklarını, bundan böyle kalibreyi 460’a çıkardıklarını bu ürünü de 1.35 liradan alacaklarını ifade eti.
Yeni ödeme planı ve kızıl zeytinle ilgili düzenlemenin, zor bir yıl geçiren ortaklara rahat bir nefes aldıracağını kaydeden Hidamet Asa, geçen yıl çiçek yanığından oluşan zararın, girişimleri sonucu afet kapsamına alındığını hatırlatarak, bunun ödemelerinin de önümüzdeki hafta başlayacağını bildirdi.
Marmarabirlik’in TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda yaptığı sunumun ardından Bursa milletvekillerinin girişimleriyle zeytin üreticilerinin Ziraat ve Halk bankalarıyla, tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçlarının ötelenmesine çalışılıyor.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.