13 Ara

Ayşe-Ziver Karataş İÖO “Beslenme Dostu Okul” seçildi.

Ayşe-Ziver Karataş İÖO geçtiğimiz günlerde ilçemizde yapılan denetimler sonucunda “Beslenme Dostu Okul” seçilerek belge almaya hak kazandı.Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında birlikte yürüttüğü “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.
"Beslenme Dostu Okul Projesi" Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde okulların, belirlenen kriterler doğrultusunda "Beslenme Dostu Okullar Değerlendirme Formu" ile denetlenmesi, 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okulların "Beslenme Dostu Okul" sertifikası ile ödüllendirilmesi aşamalarını içermektedir.
Okullar;Öğrencilerin boy/kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla (yılda 2 kez) yapılıp ve risk grubunda olan öğrencilerin velileri ile görüşmeler/bilgilendirme faaliyetleri yapılarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilip yönlendirilmediğine, Okulun "Beyaz Bayrak " sertifikası bulunup bulunmamasına, su deposu var olup olmadığı ve temizliğinin rutin aralıklara yapılıp yapılmadığına, yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar, gazlı içecekler, kolalı içecekler vb.) satışı yapılıp yapılmadığına, süt, ayran, yoğurt vb. içecekler ve taze sıkılmış meyve ve sebze suyu satışının yapılıp yapılmadığına, tane ile meyve satışı yapılıp yapılmadığına, öğrencilerin evden getirdikleri beslenme çantalarının içeriklerinin Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara dağıtmış olduğu haftalık beslenme programına göre hazırlatılmakta ve öğretmenler tarafından beslenme çantalarının içeriklerinin her gün kontrol edilip edilmediği, kriterlerine göre değerlendirilmektedir.

Ayşe-Ziver Karataş İÖO Müdürü Mehmet Duran, okul olarak özellikle eğitim konusunda hedefledikleri başarıları yakalama adına böyle bir projeye aday olduklarını, öğretmen ve öğrencilerin yoğun çabasıyla beslenme dostu okul seçildiklerini söyledi. Mehmet Duran, “yeni bir okulda eğitim öğretim yapıyoruz. Bu nedenle sorumluluğumuzun farkındayız ve başarılı olma mecburiyetimiz var. Okul Aile Birliği-Öğretmen-Öğrenci ve Velileri ortak hedef ve projelerle bir araya getirerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaklaşık bir ay önce “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanmıştık. Şimdi de “Beslenme Dostu Okul” seçildik. Bunlar okulumuz adına mutluluk vericidir.” dedi.

“Beslenme Dostu Okul Projesi” kapsamında başarılı olan okullara belge ve plaketleri Bursa’da düzenlenecek törenle verilecek.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.