03 Ara

Yılmaz:“Çiftçinin Ürün Kaybı Büyük”

Gemlik ve Umurbey’de zeytin üreticileri ve yağhane sahipleri ile görüşen Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Çiftçinin ürün kaybı çok büyük” diye konuştu. İl Genel Meclisi üyesi Ömer Arslan ve Belediye Meclis üyesi Turan Alkış ile birlikte zeytin üreticileri ve yağhane sahipleri ile sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Refik Yılmaz, “Zeytin borsaları, Marmarabirlik, Ziraat Odaları suçlu değil. O nedenle birbirlerini suçlamasınlar. Bu yılki ürün kaybı tamamen hava şartları ile ilgilidir. Yağmur yağmadı, sabah ayazında kırağı yaptı. Aşırı soğuklar da zeytini saptan ayırıp, buruşturup meyvesini çekirdeğine yapıştırdı. Sofralık zeytinin büyük kısmı, yağlık zeytin haline dönüştü. Dolayısıyla suyu çekilen zeytin, ürün kaybı olarak karşımıza çıktı. Ortak akıl yürüterek kayıpları asgariye indirmeliyiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “Zeytin ve zeytinyağı sektörünün ciddi sorunlarının yanı sıra, destek pirimlerinin sadece zeytinyağına değil, sofralık zeytine de verilmesi talebi, Marmarabirlik’e verilen zeytinlerde kilo başına destek pirimi verilmesi, üreticinin kaybının en aza indirilmesi gibi talepleri” görüşmek üzere Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’yı 7 Aralık’ta Ankara’ya davet ettiğini de hatırlatan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, hükümetin de konuya duyarlı yaklaştığına dikkat çekti. Gemlik Belediyesi olarak, borsalar, ziraat odaları, kooperatifler ve birlik yöneticileriyle sorunların tespiti ve çözüm yollarının belirlenmesi adına bir toplantı organize edebileceklerini anlatan Refik Yılmaz, ortak akıl yürütülerek, kamuoyu oluşturulabileceğinin altını çizdi.

Gemlik Belediyesi olarak Umurbey ve çevresinde kır yolları açtıklarını anlatan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, zeytin üreticisine yönelik bir dizi proje daha geliştirdiklerini kaydetti. Refik Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa olarak zeytinliklere sulama sistemi, su kanalları ve su havuzları yaptıracaklarını müjdeleyerek, sulama sıkıntısının aşılmasıyla gelecek yıllarda yağmur ile ilgili sıkıntının giderilebileceğini söyledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.