03 Ara

Güler, “İddialar asılsızdır”

Gemlik Belediyesi´ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili iki ayrı davanın tek dosyada birleştirilmesine karar verildi.
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan CHP´li Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, mahkemede "Ben, önceki dönemde belediyeye bağışla nan lüks otomobili iade ettim. Ayrıca, 4 milyon liralık araziyi de reddettim. Menfaat sağladığım iddiaları asılsızdır. Suçsuzum" dedi.
Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde savcılığın istemi olan “Mahkeme aşamasında tanıklık edecek kamu görevlilerine baskı uygulayabileceği” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı´nca görevden uzaklaştırılan tutuksuz sanıklardan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Güler, Başkan Yardımcısı Cemil Acar, Özkan Ateşli, hakkında Cumhuriyet Savcılığı’nca ihaleye fesat karıştırmak, sahte evrak düzenlemek, görevi kötüye kullanmak suçlarından haklarında iddiada bulunulan sanıklardan İhsan Özendim, Sibel Köklücan, İktisat ve Küşat Müdür Vekili Sinan Küçük, Gemlik Belediyesi Mali Hizmetler Müdür Vekili Asuman Irmak ve tamirci Kemal Akkuş, Sinan Yılmaz ve Hasan Yüksel’in Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki yargılanmalarına devam edildi. ´Resmi evrakta sahtekarlıka göz yummak ve ´Görevi Kötüye´ kullanmak suçlarından haklarında cezalandırılmaları istenen sanıklardan Fatih Mehmet Güler,suçlamaları kabul etmediğini belirtirken, şöyle dedi:
Gemlik Belediyesin deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak 1. ve 5. Ağır Ceza Mahkemele rinde açılan iki ayrı yolsuzluk davasında birleştirme kararı çıktı. Toplam sanık sayısı 11´e yükseldi.”

"FOLKLOR EĞİTMENİ KÖPEK TOPLAMA TİMİNE GÖNDERİLDİ"


Kendisine "kes-yapıştır" suçlamalarla davalar açıldığını ifade eden Güler, "CHP´ye yakını olan matbaacılara iş verdiğim iddiaları asılsızdır. Huzurda yargılanan matbaacılardan biri AK Parti üyesidir.En düşük fiyatı vere ne iş yaptırılmıştır. Ayrıca, sözleşmeli personele, ´İşine son vereceğim" diyerek baskı yaptığım iddia ları da asılsızdır. 12 yıllık başkanlık dönemimde hiçbir sözleşmeli personeli işten atmadım.
Ben görevden alındıktan sonra 6 sözleşmeli personelin iş akdi feshedildi. 6 Müdürün de yerleri değiştirildi. Bir folklor eğitmeni köpek toplama timine sürül müştür. Ayrıca, eski Mali Hizmetler Müdürü Asuman I.´ı kayırmam da söz konusu da değildir. Kesinlikle suçsuç zum. İddiaların hiç birini kabul etmiyorum" dedi.

"HESAP DÖKÜMLERİNİN BELEDİYE BAŞKANI TARAFINDAN ANLAŞILMAMASI MÜMKÜN DEĞİL"


Başkanın ifadesinden sonra söz alan eski Mali Hizmetler Müdürü Asuman I. ise, "Bana gelen evraklar 7- 8 ayrı müdürün inceleme ve imzasının ardından geliyor. Ben gerekli ödemeyi bundan sonra yapıyorum. Belediye Başkanı ve Yardımcısı Cemil Acar ödemelerden haberleri olmadığını söylüyor.Sayıştay´a gönderi len belgelerde, öde melerin hepsi mevcuttu. Nasıl haberdar olmamışlar? Ayrıca size sunulan hesap dökümlerinin yetersiz ve anlaşılmaz olduğu belirtili yor. Fakat bu dökümler gayet detaylı ve kime ödeme yapıldığı açıktır. Bunları 12 yıllık başkanlık yapan ve üniversite mezunu olan bir kişinin anlamaması mümkün değil. Size sadece bu dökümün belli bir kısmının fotokopisi çekilerek sunulmuştur" diye konuştu.

"SİYASETİN BEDELİNİN BU KADAR AĞIR OLACAĞINI BİLMİYORDUM"


Hakkındaki iddiaları yalanlayan Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Acar ise, "Başkan Yardımcısı yapılmam sebebiyle duyduğum minnetten dolayı usulsüzlüklere ses çıkarmadığım ve ihale koşullarına yeterli olmayan firmaları ihaleye aldığım iddia ediliyor. Bu iddiaları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben, siyasete, dürüstlüğümle tanındığım için tavsiyeler üzerine girdim.Siyasetin bir bedeli nin olacağını biliyordum ama bu kadar ağır olmasını beklemiyordum. Eğer ben ortada bir suç görsem kesinlikle müdahale ederdim" şeklinde konuştu.

"BENİM BELEDİYENİN İHALELERİNE İHTİYACIM YOK"


"İhaleye fesat karıştırmak ve resmi belgede sahtecilik yapmak"la suçlanan reklamcılardan Sinan Yılmaz ise reklam ve organizasyon işiyle uğraştığını, 15 kişinin çalıştığı firmasında aylık gelirinin 20 bin lirayı bulduğunu kaydede rek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim, Gemlik Belediyesi´nin ihalelerine ihtiyacım yok.Katıldığım ihalelere bir fiyat verdim. Benden düşük fiyat teklifi veren olmayınca bazı ihalelerin bana kaldığı oldu. Ben, Türkiye´de birçok firma ile çalışıyorum.

Belediye Başkanı Belediye Başkanı Güler’in avukatı Özgür Aksoy ise "ihaleye fesat karıştırmak" suçunun unsurlarının oluşmadığını belirterek, "Bu doğrudan temindir. Ortada ihale yoksa buna fesat karıştırmak nasıl mümkün olur?" diye konuştu.
Dava, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.