30 Oca

Zeytindeki Zarar İGM Gündemine Geliyor

Bursa İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu üyeleri Raif Döner, Reşat Kızılaslan ve Turgay Peker, Gemlik ve Orhangazi ziraat odaları yetkililerinden zeytin üreticilerinin sıkıntıları hakkında bilgi aldı.
Ekim ve kasım aylarındaki soğuk hava sebebiyle mahsulün kalitesinin düştüğünü belirten ziraat odaları başkanları, ürünün 70'inin yağlık olduğunu, sofralık zeytinde ise umduklarını bulamadıklarını söylediler. Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, "Bu yıl elverişsiz hava şartlarından dolayı zeytin üretiminde zararlarımız oldu. Yüzde 70 sofralık, yüzde 30 yağlık bekliyorduk, maalesef iklimdeki değişiklikler yüzünden tam tersi oldu. Bu yıl zeytin için 2.58 TL maliyet raporu çıkarmıştık, fakat şu an için çiftçimizin eline geçen rakamlar 1.60 TL civarındadır. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çiftçimizin çok borcu var. İki yıldır müstahsilin durumu kötüydü. Bu yıl yüksek verim ve fiyat bekliyorduk, ama olmadı. Devletimizden zeytine prim desteği ve borçlarının ertelenmesini istiyoruz" dedi.
Mudanya Ziraat Odası Başkanı ve İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu Başkanı Raif Döner, 03.01.2012 tarihinde İMG'ye verilen önerge gereği zeytincinin durumunu araştırdıklarını belirtekek, "Komisyon olarak biz 10 Ocak 2012'ten beri bunun araştırmasını yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları tarımsal kooperatifler, zeytin kooperatifleri ile ilgili görüşmelerimizde ortaya şöyle bir durum çıktı; küresel ısınmadan kaynaklanan ocak, temmuz ve ağustos aylarının çok kurak geçmesi ve eylül ayında kırağı yüzünden zeytinde buruşmalar meydana geldi. Kırağı sofralık vasfı olan bu bölge zeytinini maalesef yağlığa çevirdi. Bununla ilgili 10 Ocaktan beri yaptığımız görüşmelerde zeytinin İznik, Gemlik ve Orhangazi'de yüzde 30'unun toplanmadığını, Mudanya bölgesinde de yüzde 20'sinin toplanmadığını gördük. Bu arada yağan kar ve dondan dolayı mevcut yüzde 30 zeytininde de 70'nin donduğunu gördük. Şu anda bu zeytin artık yağ olarak kullanılıyor. Sofralık olarak kullanılmasının imkanı yok. Bununla ilgili neler yapılması gerektiğini değerlendireceğiz. Önümüzdeki şubat ayında komisyonumuz bunu rapor halinde İl Genel Meclisi'ne sunacak" diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.