30 Oca

Marmarabirlik’ten 5. ödeme cuma günü

Zeytin üreticisine cuma günü 4.5 milyon lira daha ödeyecek olan Marmarabirlik’in şimdiye kadar ödediği ürün bedeli 60.4 milyon lirayı buldu.

Marmarabirlik, ortak üreticilerine 5. dilim ürün ödemesini cuma günü yapıyor. Üretici ortakların hesabına yatırılan 4.5 milyon lira ile Marmarabirlik’in şu ana kadar ödediği bedel 60.4 milyon lirayı buldu. Alınan ürün miktarı da 42 bin tonu geçti.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın verdiği bilgiye göre 17 Kasım 2011 tarihinde başlayan ürün alım kampanyasında artık sona doğru yaklaşılıyor. Marmarabirlik şu ana kadar net değeri 78 milyon 220 bin lira olan 42 bin 269 ton ürün aldı. 200 taneli üründe baş fiyatın 5.10 lira olduğu, bu yıl ürünün küçük taneli olması nedeniyle ortalama fiyatın 2.60 lira düzeyinde gerçekleştiği kampanya döneminde üretici ortaklara şimdiye kadar 4 kez ödeme yapıldı. Kooperatif hesaplarına aktarılan, ortakların da cuma günü çekebilecekleri toplam 4 milyon 582 bin lirayla, zeytin üreticisine ödenen para 60 milyon 433 bin liraya ulaşacak.

Hava koşulları nedeniyle dalında buruşan sofralık zeytinin üreticide yarattığı mağduriyeti, uyguladıkları fiyat politikasıyla hafiflettiklerini söyleyen Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, zeytin üreticisine devlet desteği konusunda TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu nezdinde yaptıkları girişimlerden de olumlu sonuç beklediklerini ifade etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.