25 Kas

Zztk Irak Agrofood-Irak Fuarına Katılacak


Zeytin ve zeytinyağı tanıtım komitesi(ZZTK), Irak'a olan ihracatını arttırmak için Irak-Erbil'de düzenlenecek Agrofood-Irak Fuarı'na tekrar katılacak. Irak, sofralık zeytin ihracatçılarının hedef pazarı olarak görülüyor.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamada, ZZTK'nın Irak-Erbil'de 21-24 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Agrofood-Irak Fuarı'na katılacağı bildirildi. Irak pazarındaki ihracatı arttırmanın yanı sıra Ortadoğu ülkelerinden gelen işadamlarına da zeytin ve zeytinyağın tanıtımı hedefleniyor.

-TÜRKİYE SOFRALIK ZEYTİN İHRACATINDA 3. ÜLKE KONUMUNDA-

ZZTK Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş, Irak'a sofralık zeytin ihracatını miktar bazında 2010/2011 yılında yüzde 21 oranında arttığını ve Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatında Almanya ve Romanya'dan sonra 3. ülke konumuna yükseldiğini aktardı. Gaziantep, Kilis, Nizip, Antakya, Mardin gibi yerlerde son yıllarda büyük alanlarda zeytin dikiminin olduğuna dikkat çeken Gündeş, "Irak'a yakın yörelerde zeytin ve zeytinyağı üretimi her geçen yıl artıyor. Irak pazarına yakınlık avantajını kullanarak ihracatımızı daha arttırmak ve Irak pazarındaki konumumuzu güçlendirmek istiyoruz" dedi. Gündeş, ZZTK olarak amaçlarının, Türkiye'deki üretim miktar ve kalitesi, üretim maliyeti ve fiyat gibi değişkenlerin elverdiği ölçüde mevcut pazarlarlardaki payın korunmasını, Çin, Japonya ve Irak gibi pazarlara daha fazla eğilinmesi gerektiğini de vurguladı.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.