25 Şub

Anadolu İmam Hatip Lisesi İspanya’dan Döndü

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi İspanya’dan Döndü

Gemlik Anadolu Imam Hatip Lisesi Almanya, Ispanya, Italya, Romanya ve Litvanya ülkeleriyle 2011-2013 yılları arasında yürüteceği "Imagine My Country’’ Cultural Awareness Across Europe isimli Comenius projesiyle Romanya’daki başlangıç toplantısının ardından öğrencileriyle birlikte İspanya çalışmasını tamamladı. Yürütülen projenin amaçları ile alakalı yapılan açıklamada; “Proje öğrenciler arasında Avrupa birliği vatandaşı ve bir ülke yurttaşı olarak birbirlerine karşı anlayış, saygı ve hoşgörüyü teşvik etmeyi amaçlar. Bu kazanımı gerçekleştirmek için iki yönlü strateji kullanılmaktadır. Bir taraftan öğrenciler kendi hayali ülkelerini dijital medya ve bilgisayar teknolojilerini, çalışma dili olarak da İngilizceyi kullanır. Diğer yandan öğrenciler kendi ülkelerindeki ve ortak okulların mensuplarının yaşadıkları şehirlerdeki örnekleri kullanarak Avrupa Ülkeleri’nin tipik ve temel özelliklerini araştırarak uygular. Öğrenciler Yurtdışındaki akranlarıyla teorik ve uygulamalı çalışma sonuçlarını tartışır ve karşılaştırır. Ülkeler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları öğrenerek ülkeleri birbirine bağlayan belli özelliklerin olup olmadığı sorusuna cevap verirler. Proje sonunda öğrenciler kültürler arası diyaloglarda aktif rol alıp dil becerilerini geliştirirler”.

Bu amaçlarla yola çıkan Gemlik Anadolu Imam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mehmet Türkmen İngilizce Öğretmenleri Adalet Gürbüz, Deniz Uğur ve okul öğrencileri Fatma Sarı(11.sınıf), Merve İnan(10.sınıf), Oğuzhan Kanbur(11.sınıf), Sümeyra Tolar (11.sınıf) 14 Şubar-18 Şubat tarihleri arasında “ies fernando wirtz suarez. A coruna. Spain” isimli okula ziyarette bulundular.

Öğrenciler misafir oldukları okulun belirlediği ailelerin yanında kaldı. Ailelerin yanında dillerini geliştirme ve farklı kültürleri tanıma fırsatı bulan öğrenciler, projenin amacında da belirtilen (birbirini kabullenme, iletişim kurma,farklı yaşamları görme, kültürleri karşılaştırabilme, dünyaya farklı açıdan bakma) birtakım kazanımları da elde ettiklerini belirttiler.

Öğrenciler; ies fernando wirtz suarez. A coruna. Spain Müdürü Jose Ricardo Rodriugez Ferreira’nın, irtibat kişisi Tarih Öğretmeni Francisco Luis Garcia-Guerra’nın, İngilizce Öğretmeni Mercedes Neira Mella’nın ve diğer tüm öğretmenlerin aynı zamanda da öğrencileri misafir eden ailelerin bu dört günlük çalışma gezilerinde çok emek harcadıklarını ve misafirperver davrandıklarını belirttiler.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.