27 Kas

CHP’li kadınlardan “Kadına şiddete” tepki


Gemlik CHP Kadın Kolu Başkanı Ayşe Nil Avcı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dilek Taşpınar, İlçe Saymanı Ali Kalkan’ın da destek verdiği toplantıda, kadına ve çoğuga yönelik şiddetin arttığı belirtildi.CHP Kadın kolları Başkanlığı’nca yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ne yazık ki yaşa dığımız dünyada kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik şiddet giderek artan en yaygın insan hakları ihlalidir. Dünyada her üç kadından biri şiddet yaşamış durumdadır. Her 6 dakikada bir kadına tecavüz edilmektedir.

Ülkemizde de kadına yönelik şiddet yaygın ve günlük gerçeklerimizden biri. Çeşitli nedenlerle öldürülenler, fiziksel şiddete, cinsel şiddete uğrayanlar, uzun yıllar gazete lerin “üçüncü sayfa haberi” oldular.

25 Kasım üçüncü sayfa haberlerini hem ülkemizde hem de dünyada temel sorun olarak fark etmenin ve buna karşı politikalar geliştirilmesi tale binin başlıca kaldı raçlarından biridir. Ne var ki, kadına yönelik şiddetten sadece şiddete uğrayan kadın değil, çocuklarından başlayarak herkes, bütün kurumlar ve bütün toplum zarar gelir. Kadına yönelik aile içi şiddet, namus cinayetleri, sokakta ve iş yerin de aşağılama, yıldırma ve taciz, her türüyle ortadan kaldırılmalıdır. Şiddetin her türünü durmaksızın besle yen çalışmaya, eğitime ve sağlığa erişimdeki eşitsizlikler giderilmelidir.

Bunlar, sadece belediye sorumluluğuna bırakılarak altından kalkılabilecek türden sorunlar değildir.
Tüm bakanlıklar görevlerini yerine getirirken bu mücadeleyi görev alanlarının bir parçası olarak içselleştirmelidir. Devlet, yasamadan yargı ve yürütmeye, tüm organlarıyla harekete geçirilmelidir. Çünkü kadına karşı şiddet koruma, önleme, kovuşturma, politika geliştirme gibi doğrudan devleti ilgilen diren dört boyutlu çözüm gerektirir.Ülkemizde Adalet Bakanlığı’nın resmi istatistiklerine göre, iki 2000 yılların başlarında yılda 66 olan kadın cinayeti sayısının, bu yılların sonunda 1000 aşmış olması gerçeğinin nedenleri ciddiyetle sorgulanmalıdır. Hükümet, kendi yönetim döneminde, son on yılda kadın cinayetlerinde görülen binde 1400’lük artışın hesabını vermelidir.
Kadına karşı şiddet,öncelikle bir zihniyet sorunudur.Kadına şiddetin asıl nedeni mevcut siyasal iktidarın kadına bakış açısında yatmaktadır.Kadını ikinci sınıf vatandaş gören,üç çocuk doğur önerisiyle evine kapatan, toplumsal yaşamın dışına atan anlayış iktidardan uzaklaştırılmadıkça kadına şiddet durmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi; kadın, erkek eşitliğini çağdaş dünyada yaşama taşıyan ilk partidir. Türk Kadını Cumhuriyetin ilk döneminde dünya kadınlarının imrenerek baktıkları bir konuma ve haklara kavuşmuştu.

CHP Kadın Kolu olarak, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için geliş tirilen uluslararası ve ulusal hukukun samimi sahibi ve takipçisi olacaktır. Bu sorun ortadan kaldırılıncaya kadar da bu tavrını kararlı bir biçimde sürdürecektir.”

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.