24 Mar

Çocuk Oyunları Şenliğine Görkemli Start

Gemlik Belediyesi’nin bu yıl 2. sini organize ettiği geleneksel “Çocuk Oyunları Şenliği” görkemli gösterilerle başladı. Nevruz Kutlamaları sırasında Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz tarafından startı verilen şenlikler, ilköğretim okullarının tamamında bir ay boyunca sürecek. Gemlik’te eğitim ve öğretim gören yaklaşık 10 bin ilköğretim okulu öğrencisini sanal ve internet üzerinden oynanan oyunlardan uzaklaştırarak, gerçek oyunlarla tanıştırmayı hedefleyen etkinlikler kapsamında okullara oyun setleri hediye edildi. Gemlik Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Papucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım” konulu protokol kapsamında çerçevesi genişletilen Çocuk Oyunları Şenliği aynı anda Gemlik Ayşe ve Ziver Karataş, Şehit Ethem Yaşar, Çınar, Lale Kemal Kılıç, 11 Eylül ve GTSO Gazi İlköğretim Okullarında başladı. İlçedeki tüm okulları kapsayacak geleneksel şenlikler kapsamında oyun seti dağıtımı devam edecek.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak, Belediye Meclis üyeleri Aydın Bayraktar ve Necmettin Rama’nın yanı sıra Milli Eğitim Şube Müdürü Burhan İnan’ın da katıldığı Geleneksel 2. Çocuk Oyunları Şenliği açılışı Ayşe ve Ziver Karataş ilköğretim okulunda yapıldı. Okulun kız öğrencilerinin sunduğu dans gösterimi ile başlayıp, “Tombik” , “Mendil Kapmaca” ve “İp Atlama” oyunlarıyla devam eden gösteriler, daha sonra ilçenin tüm okullarına yayıldı. Şenliklerin açış konuşmasını yapan Ayşe ve Ziver Karataş İlköğretim Okulu Müdürü ve projenin Milli Eğitim Müdürlüğü adına takipçisi Mehmet Duran, unutulan çocuk oyunlarını canlandırmak istediklerini belirtti. Milli Eğitim Şube Müdürü Burhan İnan’da, birkaç neslin “Tombik”, “Yakan Top”, “Yağ Satarım Bal Satarım”, “Mendil Kapmaca” ve “İp Atlama” oyunlarıyla büyüyüp, geliştiğini açıklayarak, Gemlikli ilköğretim okulu öğrencilerine de bu oyunları tanıtıp, sevdirmeyi planladıklarını kaydetti. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, Belediye olarak sadece alt yapı, yatırım gibi hizmetlere önem vermediklerini, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de destek olduklarını vurguladı. Gemlikli ilköğretim okulu öğrencilerini sanal ve internet ortamındaki oyunlardan uzaklaştırıp, gerçek, arkadaşlık, dostluk çerçevesinde oynanacak oyunlarla tanıştırmayı düşündüklerini bildiren Refik Yılmaz, projeyi birlikte yürüttükleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Mehmet Duran’a da teşekkür etti. Çocuklara yönelik konuşmalarında da “Sizler Cennet kokulusunuz. Sizleri kokladıkça biz kendimizi Cennette gibi hissediyoruz. Sizlerin iyi bir geleceğe adım atarken, iyi bir eğitim ve öğretim görmenizi istiyoruz” dedi. Okullara ayrım yapmadan belediye yardımlarında da bulunduklarını ifade eden Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye imkânlarının Gemlikli çocuk ve gençlerin hizmetinde olduğunu söyledi.

Okulları tek tek dolaşan ve oyun setlerini dağıtan Refik Yılmaz, ilköğretim okulu öğrencileriyle de sohbet edip, şakalaştı. Özürlü öğrencilerle de yakından ilgilenen Yılmaz, ailelerinin başvurmaları halinde bu öğrencilere akülü araba verebileceklerini bildirdi. Oyuncularla birlikte tombik oyununu oynayan, onlarla ip atlayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, 10 bin öğrencinin bir ay sürecek şenliklerde geleneksel çocuk oyunlarını öğrenip, geliştireceğini sözlerine ekledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.