12 Ara

Çok Konuşulacak Dava Başladı

Görevden alınan Eski belediye başkanı F.M.Güler’in talimat vererek biten işe ihale yaptırdığı iddia edilen Umurbey Aytepe ve ilçe genelindeki bazı sokakların parke taşı döşeme ve peyzaj düzenlemesi işi ile alakalı olarak Bursa 4.Ağır ceza mahkemesindeki dava görülmeye başlandı.

Gemlik Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan ve F.M.Güler’in, zincirleme olarak görevi kötüye kullanmak, hukuka aykırı davranışlarla ihaleye katılma yeterliliğine veya koşullarına sahip olan kişilerin ihaleye, ihale sürecindeki işlemlere katılmalarını engellemek ve ihale fiyatını etkilemek için gizli anlaşma yapmak suretiyle ihaleye fesat karıştırmak suçuna zincirleme olarak yardım etmek iddiası ile hakim karşısına çıktığı davada, ayrıca yine görevlerinden alınan başkan yardımcıları bazı daire müdürleri ve çok sayıda belediye çalışanı bulunuyor.

Davanın en ilginç yanı ise F.M.Güler’in Umurbey Belediye başkanı olduğu dönemde bitirildiği bilinen ve resmi açılışı yapılan Aytepe tesisleri ile alakalı olarak yeniden ihale yapması gösteriliyor. Dönemin Fen işleri müdürünün başkanın ihaleye yapılmış gibi evrak düzenle talimatını, bitmiş işe ihale yapmam dediği için görevinden alınmasının da yer aldığı iddianamede, Aytepe, park, bahçeler, ilçe genelinde parke taşı döşenmesi ve benzeri ihalelere katılan bazı firmaların kaşelerinin üzerinde bulunan telefon ve faks numaralarının dahi aynı olduğu öne sürüldü. Söz konusu işle alakalı bir diğer ayrıntı ise yaklaşık 45 günde bitirilebilecek bir işin ise 3 günde bitirilerek belediyeye fatura edilip ödemesinin alınması olarak iddianame de yer alıyor.

Çoğu belediye çalışanı ve daire müdürü olan davalılar arasında daha önce belediye ile alakalı başka davalardan da tutuklanan ve halen tutuksuz olarak yargılanan M.E., eski mali hizmetler müdür A.I. gibi çok sayıda ismin yer aldığı dava davalıların yazılı savunmalarını sunmaları için ileri bir tarihe ertelendi.

Öte yandan İlçe kamuoyunu meşgul eden takvim soruşturması da devam ediyor. İlçe emniyet müdürlüğü söz konusu soruşturma için ifade almaya başladı. Bilindiği gibi bu konuda da piyasa değeri 17 bin liralık olan takvim baskısı işinin Gemlik belediyesine maliyeti çok ciddi rakamları bulmuş, belediye zabıtası tarafından dağıtılan takvimler için binlerce liralık dağıtım faturası kesildiği gibi, yine eski başkan F.M.Güler’in görevden alınmasının ardından binlerce takvimin depolarda dağıtılmadan ziyan olduğu görülmüştü.

Soruşturmanın bir diğer ayrıntısı ise piyasa değeri 17 bin lira olarak açıklanan ancak, önce 75 bin liralık bir faturanın kesilmesi ardından da gelen tepkiler üzerine söz konusu faturanın çok daha aşağılara çekilerek dağıtım başta olmak üzere çeşitli kalemler altında fatura düzenlenerek belediye kasasından ödeme yapılması gösteriliyor.

Söz konusu takvim soruşturması da halen devam ediyor.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.