01 May

“Gemlik Depreme Hazır mı?”


Gemlik yaşam atölyesinden Gemlik Depreme hazır mı? Panelii

Gemlik’te çok geç olmadan, önlem alın sloganıyla yola çıkan Gemlik yaşam Atölyesi 6 Mayıs 2012 pazar günü Gemlik Depreme Hazırlı isimli bir panel düzenleyecek

Manastır kültür merkezinde 6 Mayıs Pazar günü saat 14:30 da düzenlenecek olan panele Yüksek Jeoloji mühendisi ve Deprem Uzmanı Alper Şengül, Akut kurucusu Arama kurtarma eğitmeni ve danışman Atilla Ulaş, Av. Özgür Aksoy ve Av. İsmail İşçi konuşmacı olarak katılacak.

Gemlik'in tüm sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Gemlik Yaşam Atölyesi yöneticileri Pazar günü Manastır Kültür merkezi saat 14.30 da küçük ama geleceğe büyük ses verecek panele katılım ,için davette bulunarak hep birlikte Gemlik Halkı adına "Gemlik Depreme Hazır mı?" diye soracağız dediler.

Yapılan açıklamada; “1999 yılında yaşanan yüzyılın felaketinden sonra söylenen milyonlarca sözden geriye ne kaldı o sözleri verenlerin ve bizlerin hatırında.

Deprem oldu olacak, gelecek, geldi denirken 23 Ekim 2011’de geldi ve yine büyük bir felaketi yaşadık. Yine binlerce vatandaşımız evsiz, yersiz yurtsuz kaldı ve göç etmek zorunda kaldı, en önemlisi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ne olduğunu anlayamadan derin acılar ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

Ya Gemlik'te bir deprem olur ise. Hayır olur ise değil, olacak deniliyor. Denilmiyor fay hatları ile bilimsel olarak kanıtlanıyor.

Gemlik'te bir deprem olacak ve yine binlerce insan ve canlı hayatını yitirecek. Hayatta kalmayı başarabilen binlerce insan sokaklarda yaşam kurmaya çalışacak.

Yakınlarını kaybedenler sevdiklerini, canlarını toprağa verecek. Hayatta kalanlar büyük bir umut ile yardım elin uzatılmasını bekleyecekler.

Binlerce insan Gemlik'ten göç etmek zorunda kalacak. Göç edenler bilirler ne zordur göç etmek başka yerlere.

Ne zordur binlerce anınızı yaşadığınız evinizin her bir eşyanızla yok olup gitmesini izlemek. Yaşamınızın tüm hatıraları sökülüp koparılır sanki bedeninizden. Yine yine yine…

Gemlik olacağı kesin olan depreme hazır mı? Yoksa deprem olduktan sonra ellerimizi gökyüzüne kaldırıp nerede devletimiz, nerede büyüklerimiz diye mi haykıracağız.

Hayır siz değil, Gemlik hazır mı depreme?

Yani Gemlik'in hastaneleri, Gemlik'in okulları, Gemlik'in konutları, Gemlik'in devlet kurumları, sokakları, çadır kentlerin kurulacağı yerler hazır mı?

Gemlik'te inşa edilen ve edilmiş binalar depreme ne kadar dayanıklı.

İçinde aileler yaşayan binaların ne kadarı tabut olacak biliniyor mu?

Eğer hangi binaların hali hazırda tabut olduğu biliniyorsa neden 1999’dan bugüne hiç bir şey yapılmadı Gemlik'te.

Sevdiklerimizin geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın depremde binaların altında kalmayacağını kim garanti edebilir ki.

Ne gibi önlemler alınıyor?

Daha yüzlerce sorulacak soru var.

Bu soruları Gemlik'te bulunan bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte sormak istiyoruz.

Tek bir ses olup, Gemlik’in sesi olarak sormak istiyoruz "Gemlik Depreme Hazır mı?

Gemlik'in tüm sivil toplum kuruluşlarına çağrımızdır 06.05.2012 de Manastır Kültür merkezi saat 14.30 da küçük ama geleceğe büyük ses verecek panelimizde hep birlikte Gemlik Halkı adına "Gemlik Depreme Hazır mı?" Diye soracağız.

Gelin bir olalım, birlik olalım ve sivil toplumun kamuoyu gücünü halkımızın yaşama hakkından yana kullanalım.

Sorumuzun muhataplarını görevlerini yapmaları için göreve çağıralım.

Artık Yeter Depremde Ölmek İstemiyoruz” denildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.