16 Nis

Gemlik’te Hatipoğlu İzdihamı

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Gemlik’te konuştu. Gemlik Belediyesi ile Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği, “Kutlu Doğum Haftası” etkinliği çerçevesinde konferans veren Hatipoğlu büyük izdihama neden oldu. Pop Yıldızlarını ve Sanatçıları kıskandıracak derecede ilgi gören Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Güzel Ahlakı” konulu söyleşisinde yaklaşık 3 bin kişiye hitap etti. Gemlik Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi Düğün Salonu Gemliklilerin akınına uğradı. Mütevazı tavırları, hitabet yeteneği ve mimikleriyle Gemliklileri etkileyen Nihat Hatipoğlu, kalabalıktan duyduğu memnuniyeti kendine has tarzda, “Siz bana, ya da ona buna değil, Allahın Resulü Hz. Muhammed’e olan sevginizden geldiniz” diye nitelendirdi.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Sarı, Gemlik Müftüsü Muammer Turan, Belediye Meclis üyeleri, Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Cura’nın da katıldığı konferans, Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Dağ’ın “hoş geldiniz” konuşmasıyla başladı. Hafızlık yarışmasında Türkiye 3. sü olan Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi 4. sınıf öğrencisi Muhammed Yavuz’un Kuran okumasıyla renklenen Kutlu Doğum Haftası etkinliği, lokum dağıtımıyla devam etti.

“Kişi kimi, neyi sevdiğine dikkat etmeli. Bizim sevgimiz Rabbimizden yanadır. Allahın Resulü Hz. Muhammed’e olan sevgiden yanadır” diye konuşmasına başlayan ve Gemliklileri yoğun yağmur yağışı olmasına rağmen geceye geldikleri için kutlayan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Hz. Muhammed’in yaşamını, adaletini ve sözlerini günümüz örneklemeleriyle karşılaştırarak anlattı. Hz. Muhammed’in kimi kaynaklara göre 61, kimi kaynaklara göre de 63 yaşında vefat ettiğini belirten Hatipoğlu, “63 yaş bile olsa uzun bir ömür değildir. Ancak o ömrünün 23 yılını Peygamber olarak geçirdi. 61 veya 63 yılına dünyaları sığdırdı” dedi.

Ölümünün son dönemindeki Mekke Fethi yolculuğunu da vurgulu mimikleriyle açıklayan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Pek çok insanın aklına Fetih denilince, kılıçlar, baltalarla, insan öldürme ve savaşlar gelmektedir. Öyle değil mi? Oysa Hz. Muhammed Peygamber Efendimizin Mekke Fethi yolculuğu anladığımız türden bir fetih değildi. O beraberindeki 10 bin kişiyle birlikte Mekke’ye insan öldürmeye değil, Allah ile aralarında olan engeli kaldırmaya, kalpleri temizlemeye gidiyordu. Onun fethetmek istediği buydu” diye konuştu. Peygamber efendimizin yaşam öyküsünden kesitler sunarak konuşmasını renklendiren Hatiupoğlu, “Bir gün bir cenaze geçerken Peygamber efendimiz ayağa kalkar. Etrafındakilerden birisi, ‘Efendimiz, O Müslüman değil ki, Yahudi’dir. Yahudi’nin cenazesine niye ayağa kalkıyorsunuz’ der. Peygamber Efendimizin yanıtı şu olur. “Ama o da bir insan!” Peygamber efendimiz sadece konuşmadı, uyguladı. Gökten emir alıyordu ama ayakları yerdeydi. Yere sağlam basıyordu. İsa gibi beni uçurmayın, ben kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum diyordu. Peygamber efendimiz, Allah’ın resulüydü. Ona vahiy geliyordu. O Allah’ın Peygamberiydi” dedi.

Hz. Muhammed’in sadece insanlara değil, tüm canlılara ve hayvanlara olan sevgisini, adaletini de yaşadığı dönemin anılarıyla masaya yatıran Nihat Hatipoğlu, Hz. Muhammed’in lükse kaçmadığını, hatta bilinenin aksine hayat standartlarının bile çok altında bir yaşam sürdüğünü söyledi. “Peygamber efendimiz bulup da yemiyor değildi, gerçekten bulamıyordu. Bulduğunu da herkesle paylaşıyordu” diyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Mekke fetih yemeğinin bile kuru ekmek ve sirkeden oluştuğunu vurguladı. Hz. Muhammed’in Günaha Karşı olduğunu ancak her zaman günahkârın yanında olduğunu kaydeden Hatipoğlu, “Bana sorarsanız Allah’ın yeryüzüne en büyük lütufu ne güneş, ne ay, ne de başka bir şeydir. En büyük lütuf Hz. Muhammed’dir. Onu sevda üstü sevdayla sevmek gerekiyor. Onu tanımak, bilmek, iman etmek yetmez. Ona teslim olmak gerek” diye konuştu. Konuşmasını kendisini izleyen binlere “Namaz Kılma Sözü” verdirerek noktalayan Hatipoğlu, gelecek sene de Gemlik’e geleceğini ve bu sözünü Gemliklilere hatırlatacağını sözlerine ekledi.

Gemliklilerin yoğun ilgisi ve sevgi seline uğrayan Nihat Hatipoğlu’na Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da çiçek sundu. Hatipoğlu’na ayrıca Gemlik Zeytini ve Zeytinyağı da hediye eden Refik Yılmaz, Gemlik Belediyesinin 2012 yılı Kültür Etkinlikleri kapsamında değerli Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nu ilçede periyodik olarak ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Nihat Hatipoğlu konferansın sonunda kitaplarını imzalayıp, Gemliklilerin merak ettiği sorulara da yanıt verdi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.