07 Ara

GEMSİAD’tan Muharrem iftarı

Gemlik Aska Otel'de gerçekleşen iftar yemeğine Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik, Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz, İlçe müftüsü Muammer Turan, Alevi Dedesi Dursun Deviren, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kazım Bulut ve yönetim kurulu, GEMSİAD Başkanı Şaban Yazıcı ve yönetim kurulu katıldı.
İftar programında GEMSİAD adına Adnan Çam, Muharrem ayının, Alevi'si ile Sünni'si ile bütün Müslümanlar için kutsal bir ay olduğunu söyledi. Çam, "Biz dernek olarak bu kutsal ayı birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacak programlarla değerlendirmek istedik. Muharrem beraber iftar yapmak ve bu vesile ile kaynaşmak istedik. Zaten Allah'ı bir, Peygamber'i bir insanlar olarak ayrımız gayrımız yoktur. Eğer Hz. Ali'yi sevmek Alevilik ise Ehlibeyti sevmek ve onun yolundan gitmek Alevilik ise bizler hepimiz aleviyiz. İftarımız bu ortak düşüncenin tezahürüdür." dedi.
Gemlik Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kazım Bulut da, Kerbala'nın Alevi'si ile Sünni'si ile bütün ümmeti Muhammed'in yüreğinde bir acı olduğunu belirtti. Bulut, şöyle konuştu: "Biz bu acıya binaen su içmeden ve yemeklerde et kullanmadan muharrem orucumuzu tutuyoruz. Muharrem ayı vesilesiyle bizi unutmayan Gemlik İş Adamları Derneği mensuplarına teşekkür ediyorum. Kerbela olayı her ne kadar acı ise Alevi'si ile Sünni'si ile el ele, gönül gönüle vererek biz bu acıyı azaltmaya çalışıyoruz. Bugün önemli olan kardeşliğimiz, bugün önemli olan birlikteliğimiz."
Dursun Deviren Kerbela olayı ile ilgili bilgi verdikten sonra, Cem evi zakiri Şevket Poyraz bağlama eşliğinde Duazimam ve mersiye okudu. İftar programında bulunanlar yer yer duygulu anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı.
Gemlik Belediye Başkanı Vekili Refik Yılmaz da yemekteki konuşmasında, Bin yıldır bu topraklarda Alevi-Sünni birlikte yaşandığına dikkat çekti. Yılmaz, şunları söyledi: "Dış mihraklar aramıza fitne sokarak bu kardeşliği bitirmek istiyorlar. Zaman zaman derin mihraklar bu kardeşliği baltalamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar Sivas olaylarında olduğu gibi baltalamak istiyorlar. Bizler uyanık olacağız bu tür olaylara prim vermememiz lazım."
Kaymakam Bilal Çelik de, herkesin bir inancı olduğunu dile getirirken, "Bu vatan topraklarında yıllarca beraber yaşadık, bundan sonrada yaşamamız için salata (sosyolojik bakımdan) yönetimi ile yönetilmeliyiz. Herkesin kendi inancı vardır. İnanç doğrultusunda inancına göre insanlar yaşamalı biz aynı toprağın üstünde yaşayan insanlarız. Biz düşmanlıkları yok etmek dostlukları pekiştirmek için çabalamalıyız. Biz herkesi olduğu konumda kabul etmeliyiz. Geleceğin dünyasında farklılıklarımızı kabul ederek topluluğumuzu paylaşmalıyız." diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.