13 Mar

İstiklal Marşı Kabulünde 91. Yıldönümü Gururu

Gemlik Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde organize edilen, “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 91. Yıldönümü Etkinlikleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” büyük ilgi gördü. İmam Hatip Lisesi Seminer Salonunda yapılan organizasyonu Atatürk İlköğretim Okulu tertipledi. Coşkulu ve oldukça duygusal anların yaşandığı organizasyona Bursa Vali Yardımcısı Gemlik Kaymakam Vekili Adnan Kayık, Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Emniyet Müdürü Kenan Kerdiğe, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Ömer Çelik yaptı. İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, kalemi ve kelamıyla Milli Mücadelenin yılmaz savunucusu diye tanıtan Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Ömer Çelik, İstiklal Marşı’nın kutsal bir emanet gibi bizlere armağan edildiğini söyledi. Aradan 91 yıl geçmesine rağmen her okunuşunda aynı heyecan ve coşkunun duyulduğu bu marşın, Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi, “Milletin Marşı, parayla yazılamaz” felsefesinden ve gerçeğinden yola çıkılarak yazıldığını vurgulayan Çelik, “Mehmet Akif Ersoy’u sonsuza kadar anacağız. Daha da önemlisi anlayacağız. Hepimiz Mehmet Akif’iz diye haykıracağız. Bu milletin gençliğinin o veya bu değil, kendi değerleri olmaya ihtiyacı vardır. Büyük şairin dediği gibi, “Allah Bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Dilek Şark’ın, Ersoy’un Safahad isimli kitabından okuduğu, “Leyla” isimli şiir ve Atatürk İlköğretim Okulu Tiyatro Grubu öğrencilerinin sahnelediği İstiklal Marşı Oratoryomu ile renklenen gün, İstiklal Marşı ezbere okuma yarışması birincisi Çınar İlköğretim Okulu öğrencisi Dilara Süren’in marşı okumasıyla devam etti. Tören sonunda Dilara Süren’e 75 lira tutarındaki ödülünün yanı sıra ikinci Şeyma Şiray’a ve üçüncü Sercan Ay’a Bursa Vali Yardımcısı ve Gemlik Kaymakam Vekili Adnan Kayık verdi. Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak, Emniyet Müdürü Kenan Kerdiğe ve Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen’de yarışmaya katılan öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Tören, resim yarışması sergisinin gezilmesiyle son buldu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.