16 Mar

Kız Meslek Lisesi UMEM Projesi Başlıyor

Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın arasında imzalanan protokol ile Endüstri Meslek Liselerinde başlatılan UMEM 10 Meslek Edindirme Kursları, Türkiye de ilk kez Gemlik Kız Meslek Lisesi’nde uygulamaya sokulacak.

2010 yılında imzalanan protokolde yalnız Endüstri Meslek Liseleri’nde uygulanmasına karar verilen UMEM -10 projesi, yapılan değişiklikle buna Kız Teknik Meslek Liseleri de dahil edildi. Gemlik Kız Teknik Meslek Lisesi’nde önceki gün Okul Müdürü Nazım Hikmet Seren, Gemlik protokolüne UMEM-10 projesi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

GKTML Müdürü Seren, gerekli girişimlerde bulunduklarını, bu konuda Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Yöne timi, İş – Kur Gemlik Şubesi Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerine ve AKP İlçe Başkanına katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Konunun, TOBB İcra kurulunda olduğunu belirten Müdür Seren, UMEM-10 projesinin kabul edilmesiyle; Yiyecek İçecek Hizmet alanında, Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında, Giyim Teknolojileri alanında, İş-Kur ve TOBB Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası dayanışmasıyla, meslek edinme kursları açılarak, katılımcıları meslek sahibi yapılacağını söyledi.Seren, “Türkiye’de bu projeyi uygulayacak ilk Kız Teknik Meslek Lisesi olmak istiyoruz. Bu nedenle adım attık. Gemlikli Turizmci Paşa Ağdemir de bu projeye destek verdi.” dedi.

Akıt’tan Sonuna Kadar Destek

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Baş kanı Kemal Akıt ise konuşmasında,

Antalya’da yapılan yarışmada GKTM Lisesi’ni ikincilik kazanmasından dolayı kutladı. UMEM-10 projesinin Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir ayağı olduğunu söyleyen Akıt, “GTSO olarak bu projeye elimizden gelen katkıyı verme ye hazırız.

Gemlik Kız Teknik Meslek Lisesi Müdürü bu okulu ileri götürmek isti yor. Biz de elimizden gelen herşeyi yapacağız. Projenin uygulanması için TOBB’a yazı yazdık. Konuyu yakından takip ediyorum. Destek sözü aldım. Teklifimizin İcra Kurulu’nda önümüzdeki hafta çıkmasını bekliyorum” dedi. İş-Kur Müdürü Lütfü Güleç ise konuşmasında hizmet sektörüne nitelikli eleman kazandırmak için kurum olarak destekler sağladıklarını, bu projenin Türkiye’de ilk uygulama alanı Gemlik’te olmasından büyük kazançlar sağlanacağını söyledi.

Kız Teknik Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırladığı yemeklerin ikram edildiği sunum toplantısına, Kaymakam vekili Bursa Vali Yardımcısı Adnan Kayık, Belediye Başkan vekili Refik Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen ve şube Müdürleri, İş-Kur Gemlik Şube Müdürü Lütfü Güleç, AKP İlçe Başkanı Necdet Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.