13 Mar

Kuvay-ı Milliye Kadınları ayakta alkışlandı

Atatürkçü Düşünce Derneği Gemlik şubesinin organizesinde düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü anma etkinliği Cuma günü Cumhuriyet Mahallesindeki Kültür merkezinde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program 10. Dönem ADD başkanı seçilen Cüneyt Yavuz yaptığı konuşması ile devam etti. Yavuzun ardından konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan yardımcısı Ayten Çipli Emekçi Kadınlar Günü nün nasıl ortaya çıktığını anlatan ayrıntılı bilgiler vererek, günümüz de ortaya çıkan rakamlara bakıldığında kadının hala ne kadar şiddet ve baskıya maruz kaldığının altını çizdi.

İzleyiciler arasındaki Abdullah Selvi adlı bir vatandaş, kurtuluş savaşında savaşmış ninesi için yazdığı şiiri okuması izleyenleri duygulandırdı. Gençliğin Ata"ya cevabını ezbere okuyan Abdullah Selvi’yi dinleyenler duygulu anlar yaşadılar. Erkan Yücel Halk Tiyatrosunun bünyesinde, Nezihe Araz"ın yazdığı, Özlem Dede"nin sergilediği tek kişilik oyunda, "Ölmeyi esarete tercih eden" kahraman Kuvay-ı Milliye kadınlarının ulusal kurtuluş savaşındaki öneminin vurgulandığı tiyatro gösterimi başladı.

Kuva-yı Milliye ruhunun bayraklaşan Türk kadınını sembolleşmiş isimlerinden, Halide Edip Adıvar, Münevver Saime Hanım, Bursalı Kara Fatma, Darülfununlu Sabiha, Yörük Ali"ye Kafa tutan Göknur gibi sırtında bebeği ile cepheye kağnılarla cephane taşıyan kahraman Türk analarının yanı sıra Kuva-ı Milliyecilerin de Anası olan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk"ün annesi Zübeyde hanımın canlandırıldığı tek oyuncu Özlem dede izleyicileri duygulandırarak hamile kadınların cepheye cephane taşırken yolda doğum yaptığı gösteri gözyaşları ile izlendi. Sinevizyon destekli yapılan Gösterinin sonunda izleyiciler dakikalarca oyunu ve göstericiyi ayakta alkışladıktan sonra program sona erdi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.