22 Haz

MAG’ların Birinci Yıl Buluşması

Gemlik’te bir yıl önce küçük bir grup tarafından kurulması çalışmaları başlayan ve kısa adı MAG olan Mahalle Afet Gönüllüleri, birinci yıl yemeği düzenlediler.

Yemeğe Bursa İl Özel İdaresi genel sekreteri Bilal Çelik, İl Afet ve acil durum müdürü İbrahim Tarı, Gemlik Belediye başkan yardımcıları Mehmet Çelik ve Muharrem Sarı, MHP İlçe başkanı Osman Durdu, Saadet Partisi ilçe başkanı Sedat Özmen ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi ve MAG ekipleri katıldılar.

Belediye 11 Eylül Düğün salonunda düzenlene gecede konuşan İl Özel idaresi genel sekreteri Bilal Çelik, kendisinin Gemlik kaymakamı olduğu dönemde çalışmaları başlayan ve şu anda Bölgede ki en dinamik kurumlar arasında yer alan MAG Gemlik ekibinin ihtiyaç duyulması durumunda başarılı çalışmalar yapacağına inandığını söyledi. Çelik, Bursa Valiliğinin de deprem ve acil durumlar için başlattığı projelerin hızla devam ettiğini ifade etti.

Bursa il afet acil durum müdürü İbrahim Tarı ise yaptığı konuşmada, kurum olarak asıl faaliyetlerin acil ve afet durumlarında mücadele edecek eğitimli personel yetiştirmek olduğunu söyleyerek, Gemlik MAG ekibinin bu konuda rüştünü ispat ettiğini söyledi.

Gemlik belediye başkan yardımcısı Mehmet Çelik’de yaptığı konuşmada, MAG faaliyetlerinin başladığı andan itibaren yanlarında olduğunu ve Belediye olarak her türlü faaliyetlerine destek olduklarını belirterek, en son yaz aylarında meydana gelen muhtemel boğulma olaylarına karşılık MAG ekibi ile anlaşma yaptıklarını bu kapsamda 36 kilometrelik sahil şeridinde can kurtaran hizmetlerinde kendilerine MAG ekibin yardımcı olduğunu söyledi.

Gemlik MAG’ı tanıtıcı slayt gösteriminin ardından konuşan temsilci Yusuf Yumru’da Gemlik’te bir yıl önce 8-10 kişi ile başlayan çalışmaların bu gün 150’li rakamlara ulaştığını 3 ayrı yerde MAG acil durum konteynırının ve ekibinin hazır olduğunu belirterek, Gemlik’teki siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve kurumlardan gerekli desteği göremediklerini ifade etti.

MAG ekibine desteklerde bulunanlara plaketlerinin sunulduğu gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.