10 Ara

Meclis Yoğun Mesai Yaptı

Gemlik Belediye Meclisi Aralık ayı olağan birinci toplantısı yoğun bir tempoyla başladı. Gündem dışı, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurulması, Gübre Sanayi Tesislerinin ÇED raporu almasına gösterilen ortak tepkiler ve imzasız bir mektubun Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma konusu olması ile ilgili tartışmalarla renklenen belediye meclisinde 9 yazılı ve sözlü önergenin yanı sıra 19 gündem maddesi de tek tek ele alınıp, tartışılıp, oylandı. Gemlik Belediye Meclisi, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın bir aylık çalışmalarını sunduğu slayt gösterimli açıklamalarıyla başladı. Yılmaz, belediye olarak yaptığı çalışmalar hakkında özet açıklamalar yapıp, sunumda bulundu.

Lale Kemal Kılıç İlköğretim okulunun spor salonu talebi, plan bütçe ve imar komisyonlarına gönderildi. Ak Partili Gökay Bilir’in, Japonya’dan bir kent ile proje kardeşliği bazında iletişime geçilmesi yönündeki önergesi de, depremsel benzerlikler göz önünde bulunarak kabul gördü. Doğal Afetler ve Şehircilik Müdürlüğü oluşturulması konusundaki gündem maddesi ise, norm kadronun olmaması ve Gemlik’te daire başkanlığı bulunmaması nedeniyle, alt birim olarak kurulması koşuluyla kabul edildi. Tarihi binaların roleve projelerinin hazırlanıp, restore edilmesi konusundaki gündem maddesi de, sadece Umurbey mahallesinde değil, Gemlik’in tamamındaki tarihi evlere yönelik önerge ekiyle kabul gördü.

İmar Komisyonu, Hukuk Komisyonu ve Plan Bütçe komisyonunun incelemesi öngörülen çok sayıdaki madde de komisyonlara gönderildi. Saat 15.00’de başlayıp, 19.00’a kadar devam eden belediye meclisinde Valiliğin talebi üzerine kurulması istenilen Kültür, Turizm ve Tanıtma Birliğine üyelik konusu da plan bütçe komisyonuna gönderildi. Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İznik ve Mudanya’nın üyesi olduğu birliğe Gemlik Belediyesinin de üye olması isteniyor. MHP’li Suat Laçinok, “Bu birliğin mali külfeti var mı? Yıllık ne kadar ödenecek? Bunları bilmek isteriz. Eğer mali külfeti çoksa, yasal zorunluluk da yoksa yeniden değerlendirmeliyiz” dedi.

Cumhuriyet Mahallesine sağlık ocağı yapılma isteği de, kapatılan eski sağlık ocağına kat çıkılması veya o bölgedeki hazine arazisine yeni sağlık ocağı yapılmasının araştırılması için plan ve bütçe komisyonu ile imar komisyonlarına havale edildi. Reklam panoları ve tanıtıcı tabelalar konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğinin uygulanmasını kabul eden meclis, Umurbey Kültür Sanat Derneğine 2012 ödeneğinden yardım çıkarılmasını, LPG sızdırmazlık testleri için Makine Mühendisleri odasının yer talebi önergesini, kapalı Pazar alanı için kamulaştırma yetkisi taleplerini de oy birliğiyle kabul etti. Küçük Kumla mahallesi ne de revizyon imar planlarına işlenmek üzere Pazar alanı ve otopark alanlarının tespitini kabul eden meclis, 15 Kasım tarihinde oy çokluğuyla kabul edilen ancak Aralık ayında bir kez daha gündeme getirilen kat yüksekliği konusundaki gündem maddesini de tartıştı.

Kasım ayında kabul edilen ve bir özel hastane tarafından ilçeye yapılacak olan inşaat alanının 12 metreyi aştığını anlatan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Gemlik’teki imar yönetmeliğinin tüm yapılara 9,5 metre öngördüğünü söyledi. Gündem maddesini bu yüzden tekrar görüşmek üzere meclise taşıdığını ifade eden Refik Yılmaz, “Depremsel riskleri göz önünde bulundurmalıyız. Mevcut planda bu bölgedeki inşaatlara 9,5 metre yükseklik veriliyor. Özel imara uygun değil” dedi.

CHP’liler ve MHP’liler Kasım ayında kabul edilen gündem maddesinde ısrar ettiler. CHP’li Necdet Ersoy, “12 metre diye bir şey söz konusu değildir. Burada özel hastane yapılacak. Sağlık alanı olacak. 10,5 metre de kurtarıyor. Biz 12 metre istemedik. Öyle bir şey söz konusu değil” dedi. MHP’li Suat Laçinok’da Necdet Ersoy’a destek verdi. CHP’li Ayfer Ağırbaş’ın mazeret belirterek katılmadığı toplantıda, Başkanvekili Refik Yılmaz’ın 9,5 metre olarak düzeltilmesi isteği oy çokluğuyla kabul gördü.

Belediye meclis toplantısının son bölümünde, Gemlik Belediyespor’a yapılan yardımlar gündeme geldi. Belediyespor’un 500 sporcuya hizmet verdiğini anlatan Mahir Gencer, buna karşın belediyeden 15 takım malzeme alabildiklerini söyledi. Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, Belediyespor’un meclis üyeleri tarafından kurulduğunu ve Sosyal Yaşam Merkezi düğün salonu geliri bulunduğunu anlatarak, malzeme yardımlarında kulüp ayrımı yapmadıklarını söyledi. Belediyespor’un bütçesini meclis üyeleriyle tartışmak isteyen Yılmaz, belediye olarak böyle bir ayrımcılığı düşünmediklerini kaydetti. Mahir Gencer’de, gelir ve gider bütçesini meclis üyelerine sunacaklarını anlatarak, “Sanıldığı gibi büyük paralar kazanmıyoruz. Bunu bütçeyi size sunduğumda göreceksiniz” dedi.

Gemlik Belediye Meclisi Aralık ayı ikinci toplantısı 12 Aralık Pazartesi günü saat 15.00’de yapılacak.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.