29 Kas

Sınırlı ücretle sınırsız ulaşım

Bursa Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda toplu taşımaya olan ilgiyi artırmak amacıyla vatandaşlara bir ay boyunca sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağladı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına olan ilgiyi artırmak ama cıyla hayata geçir diği Aylık Abonman Bukartlarla, vatandaşlara sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlıyor. Bu uygulama ile toplu taşımanın daha ekonomik hale gel diğini belirten Baş kan Altepe, vatandaşların toplu ulaşıma yönelmesi ile şehir içindeki trafik yoğunluğunun da azalmasını beklediklerini söyledi.Gerek raylı sistem yatırımları gerekse yeni açılan yollarla Bursa´yı daha ulaşı labilir kent haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da toplu ulaşımı daha ekonomik hale getirmek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Toplu ulaşım araçlarının ekonomik anlamda daha cazip hale gelmesi ile vatandaşların günlük şehir içi ulaşımda Bursaray, tramvay ve belediye otobüslerini tercih etme siyle şehir merkezindeki trafik yükünün de azalması bekleniyor.
Toplu taşımanın ekonomik hale gelmesi ve tercih edilebilirliğinin artırılması amacıyla başlatılan aylık abonman kart uygulamasında İndirimli Abonman Bukart ve Tam Abonman Bukart olarak iki ayrı kart satışa sunulacak. İndirimli kart kullanım hakkına sahip olan tüm vatandaşlar 65 TL, indirim kapsamına girmeyen vatandaşlar ise 95 TL ödeyerek 30 gün boyunca istedikleri kadar yolculuk yapabilecek.Fotoğraflarla kişiselleştirilen kartlar, 7 nolu Gemlik, 9 nolu turistik hat ve 12 nolu gece hattı dışındaki tüm hatlarda 30 gün boyunca saat 24.00´a kadar kullanılabilecek. Üçüncü kişiler tara fından kullanıldığı belirlenen karta el konulurken, kart 30 günlük süre sonuna kadar kullanılma yapılacak ve bir sondaki ay kart talebin de ise kart sahibine 50 TL ceza uygulanacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni uygulamayı kendi adına düzenlenen ve üzerinde fotoğrafı nın da yer aldığı tam abonman aylık kartı ile otobüse binerek yaptı. Santraj Garaj´daki otobüs durağından Siteler Heykel otobüsüne kartını okutarak binen Başkan Altepe, sınırlı ücret ve sınırsız yolculukla toplu taşımanın artık daha ekonomik olduğunu söyledi.Bu kartı alan kişilerin bir ay boyunca toplu taşıma araçlarından istedikleri kadar yararlanabileceğini ifade eden Başkan Altepe, "Örneğin bir vatandaş her gün okula giden çocuğuna sürekli yol parası vermeyecek.
Bir kere 65 TL verip, bu kartlardan alacak ve 30 gün boyunca bir daha para vermeye gerek kalmayacak. Öğrenci de kartta para kalıp kalmadığını düşünme derdi yaşama dan 30 gün boyunca istediği kadar yolculuk yapabilecek. Bu uygulama ile Bursa´da toplu ulaşım hem ekonomik hem de cazip hale gelecek. Bu sayede vatandaşlarımız kendi araçları ile trafiğe çıkmak yerine toplu ulaşımı tercih edecek ve kent merkezindeki trafik yoğunluğu da azalacak" dedi.Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üzeri vatandaşları kapsayan Aylık Abonman İndirimli Bukart almak isteyenler T.C kimlik numarası, 1 adet vesikalık fotoğraf ve Seyahat Kartları Uygulama Yönetme liği ile belirlenen belgelerle Bursaray Şehreküstü İstasyonu´nda bulunan BURULAŞ Bilet Sistemleri Müdür lüğü ofisine başvu rabilecek. Aylık Abonman Bukart alacak vatandaşların da T.C kimlik numarası ve 1 adet vesikalık fotoğrafla aynı yere başvurması gerekiyor.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.