05 Eki

“TOPLUMLARIN TERCÜMANI OLANLAR İYİ LİDERLERDİR”

Başbakan’ın Basın Danışmanı Hüseyin Besli Gemlik’te konuştu:

“TOPLUMLARIN TERCÜMANI OLANLAR İYİ LİDERLERDİR”

Gemlik Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği ve Bursa Güce Boncukçukur köyü derneği başkanı Yakup Çukur’un başlattığı “12 Ayda 12 Konferans” projesinin ilk konuşmacısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Basın Danışmanı Hüseyin Besli oldu. İmam Hatip Lisesi Toplantı Salonunda organize edilen konferansa katılan Hüseyin Besli, Evrensel bakış açısı ve Hemşericilik karşılaştırmasının yanı sıra, konferansın ana konusu olan “Yol Arkadaşlığı” hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ak Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Sarı, Ak Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz, Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Okumuş’un da izlediği konferansa dernek yöneticileri ve vatandaşlarda ilgi gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı anlattığı “Bir Liderin Doğuşu” isimli kitabın yazarlığının yanı sıra 22. dönem milletvekili ve Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yapmış olan Psikolog-Yazar Hüseyin Besli, 1971 yılında çıkardıkları Düşünce Dergisinde kâinata ve düzene nizam vermeyi hedeflediklerini belirterek, bu nedenle yöresel hemşericilik fikrine sıcak bakmadığını kaydetti. Dünya vatandaşlığını bir köye, beldeye, kasabaya, şehre hapsetmeyi doğru bulmadığını ifade eden Hüseyin Besli, Osmanlı İmparatorluğunun dünyayı kucaklayan bir devlet iken, Cumhuriyet’in Ulus Devlet ideolojisini benimsediğini, Osmanlı’da insanların 4-5 dil bilirken, Cumhuriyet döneminde bir dilin öne çıkarıldığını savundu. “Osmanlı Aydınına Cumhuriyet bu nedenle dar geliyordu” diye konuşan Hüseyin Besli, köklerine sahip çıkan milletlerin geleceğini şekillendirdiğini söyledi. “Sadece doğduğumuz yere değil, doyduğumuz yere de sahip çıkacağız” diyen Besli, önümüzdeki yerel seçimler konusunda da izleyicilere, “Ne olursa olsun mantığıyla, her şartta hemşericilik yapmak ciddiyetsizliktir, samimiyetsizliktir. Bizim memleketimizden bir aday vasıfsızsa, karşı taraftaki aday daha kaliteliyse biz hemşericilik yapmamalıyız. Her şartta kaliteyi, dürüstlüğü, hizmeti öne çıkan adayı desteklemeliyiz” dedi.

Konferansın ana konusu olan “Yol Arkadaşlığı” hakkında da dikkat çekici açıklamalarda bulunan Başbakanlık Basın Danışmanı Psikolog-Yazar Hüseyin Besli, “Yol kutsaldır. Yolları düz kılan, aşılabilir yapan ise yol arkadaşlarıdır” diye konuştu. Kutsal yolda ilerlerken, toplumların tercümanı olabilenlerin iyi ve kalıcı liderler olduğunu vurgulayan Hüseyin Besli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da toplumların tercümanı olan iyi liderlerin en yakın ve çarpıcı örneği olduğunu söyledi. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Rejimi sonrası köşeye sıkıştırılan, görmezden gelinen, dışlanma noktasındaki insanların çıkış yolu olan bir lider olduğunu öne süren Hüseyin Besli, temelleri 40 yıl öncesine dayanan hareketin, arkadaşlığın, medeniyet yolculuğu, medeniyet yolculuğundaki yol arkadaşlığı olduğunu sözlerine ekledi. Gazetecilik, Yazarlık, Milletvekilliği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile olan anılarını da anlatan Hüseyin Besli, izleyicilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı.

Gemlik Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Okumuş, plaka numaraları olan her ayın 28’in de bir yıl boyunca kültürel ve sosyal içerikli konferans düzenleyeceklerini belirterek, toplumun dikkat çeken isimlerini Gemlik’te ağırlayacaklarını söyledi. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Ak Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’da dernek yöneticilerini kutlayan açıklamalar yaparak, Besli’ye teşekkür ettiler.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.