12 Mar

Yener, “Yetmez ama destekliyoruz”

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Gemlik Şube Başkanı Hüseyin Yener yaptığı açıklamada, AKP iktidarı tarafından çıkarılan İntibak Yasası’nın işçi emeklilerinin istediği gibi olmadığını ama, desteklediklerini söyledi.Yener, 20 yıldır işçi emeklileri arasındaki maaş farklarının düzeltilmesi için mücadele ettiklerini ve çalmadıkları kapı kalmadığını belirterek, “Nihayet bir sonuca ulaştık. 2 millyon emeklimizin bütçesine ek bir katkı sağladık. Ancak, bunu yeterli görmüyoruz. İktidarın bu yasayı çıkartmasını da takdirle karşılı yoruz.“ dedi.
7 Mart 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ‘İntibak Yasası’ olarak biline yasanın parlementoda tüm partilerin desteğiyle çıkmış olmasından mutluluk duyduklarını söyleyen Hüseyin Yener, “Uzun yıllardır kangrenleşmiş olan bu sorun bizim istediğimiz gibi olmasa da nihayet sonuçlanmıştır. 2000 yılı öncesi emekliye ayrılan 2000-2008 yılları arasında refah payı olarak bilinen, ülkenin gelişme açısından faydalanmasını sağlayacak düzenleme ile aylıklarına 50 lira artış gelen emekli sayısı 1 milyon 405 bin 409 kişi olacaktır. 50 liranın altında ise yaklaşık 500 bin emeklimiz yararlanacaktır. Toplamda 1 milyon 905 bin 63 kişi İntibak Yasası’ndan yararlanarak maaşlarına 10 lira ile 320 lira arasında değişen tutarlarda artış olacaktır.” dedi.
Yener, 2002 yılının 1 Nisan 30 Haziran döneminde emekli olan ve aylıklarında düzenleme ihtiyaçı doğan 12 bin Bağkurlu emeklinin de bu yasa kapsamında mağduriyetten kurtulmuş olacaklarını söyledi.Emeklilerin bundan sonraki mücadelesinin ‘Emeklinin promasyon mücadelesi’ için sürdürüleceğini belirten Yener, memurların emeklilik durumunu düzenleyen derece ve kademe planına bağlı emeklilik sisteminin işçi ve Bağkur emeklilerine de uygulanacağı günü beklediklerini söyledi.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.