30 Oca

Yılmaz; “her türlü sorununuz bizim sorunumuzdur”

Gemlik’in Mahalle ve Köy Muhtarlarını akşam yemeğinde ağırlayan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Sizlerin her türlü sorunu bizim sorunumuzdur” dedi.19 Ocak Tarihinde yapılan olağanüstü meclis toplantısında 2. kez belediye Başkanvekili Seçilmeyi başaran Refik Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek, tebrik eden muhtarlar, “sorunlarımız çok” deyince, Yılmaz’da onları Paşa Restoran’da ağırladı. 24 Mahalle 16 Köy Muhtarının yanı sıra belediye müdür ve amirlerinin de katıldığı yemekli toplantıya belediye başkan yardımcıları Mehmet Çelik ve Muharrem Sarı, Belediye Meclis üyeleri Fevzi Ayyıldız, Aydın Bayraktar, Abdullah Özden ve Aslan Özaydın ile birlikte yerel basın temsilcileri de iştirak etti. Kent Konseyi Meclis toplantılarını aratmayan gece de muhtarları tek tek dinleyip, daire müdür ve amirleriyle birlikte not alan Başkanvekili Refik Yılmaz, “Gemlik’in nüfusu 105 bini aştı. Ancak eksiğimiz çok. Bu açığı kapatmak için canla başla çalışıyoruz. Elbirliğiyle ilçeye hak ettiği hizmetleri vereceğiz” dedi. Yaklaşık 3 saat süren yemekli toplantıda bazı muhtarlardan sorunlarını dosya halinde alan Refik Yılmaz, muhtarlarla her ay sonunda periyodik halde toplanma kararı aldı.

Sporda tesisleşme yatırımlarından, alt yapı hamlesine, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde yapılan tesislerden, okullara ve spor kulüplerine yönelik yardımlara kadar belediye hizmetlerini anlatan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, hem muhtarlara hem de yerel basın temsilcilerine yönelik olarak, “Her türlü yapıcı eleştiriye açığız” mesajı verdi. “Eleştirilerden kendimize pay çıkarırız. Bize göre doğru gelenler sizlere, bizler fark etmediğimiz için yanlış gelebilir. Ancak canla başla çalıştığımızı bilmenizi istiyoruz. Çok çalışarak ilçenin hizmet yönünden açığını kapatacağız. Biz ne yandaş ne de hizmetleri görmezlikten gelen kör basın istiyoruz” diye konuştu.

Doğancı Baraj Suyunun Kurşunlu’ya geleceğini, İstanbul-İzmir Otobanı sonrasında başta Kurşunlu olmak üzere Gemlik ve Kumla’nın öneminin artacağına dikkat çeken Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Şu an nüfusumuz 105 bini aştı, yaz aylarında da nüfusumuz iki üç katına çıkıyor. Bizler de yatırımlarımızı Gemlik’in nüfusunun iki üç kat artacağını hesaplayarak yapıyoruz. Gemlik’e yönelik yatırımlar bölge nüfusunu artıracaktır. Gemlik cazibe merkezi olacaktır” dedi. Daha çok turizm amaçlı yatırımları hedeflediklerini kaydeden Refik Yılmaz, “Sanayi amaçlı tek metrekare bile imar istemiyoruz. Gemlik cazibe merkezi olurken, turizm yönünden de atağa kalkacaktır” dedi.

Köy yollarının genişletileceğini savunan Refik Yılmaz, yeni alınan iş makinesinin de köy muhtarlarının emrinde olacağını vurguladı. Gemlik tarihinde hiç olmayan alt yapı hamlesini başlattıklarını belirten Yılmaz, belediye başkanlarının genelde trilyonların yer altına gömüldüğü için tasvip etmediği alt yapı hamlesini yaz aylarına kadar tüm ilçede tamamlayacaklarını anlattı. “Her türlü sorununuz, bizim sorunumuzdur” diye konuşan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, muhtarların çocuk parkı, baz istasyonlarının kaldırılması, ilköğretim okulu ihtiyacı, ulaşım, ulaşımla bağlantılı durak, mezbaha, sağlık ocağı, dere ıslahları ve alt yapıyla ilgili sıkıntılarını da daire müdürleriyle birlikte not aldı. Tarihi binalarla ilgili olarak da tüm tarihi binaların röleve projeleri için adım attıklarını açıklayan Refik Yılmaz, önümüzdeki yaz aylarında Kumla gidişi için şehir içi otobüs duraklarını rahatlatmak adına Bursa-Kumla direk seferlerinin olacağını, Bursa’dan gelen vatandaşların Gemlik duraklarında beklemeyeceğini söyledi. Yılmaz, Kurşunlu’ya iki adet suni çim saha yapılacağını, Kumla Kent Meydanı ile Köy meydanı projelerinin yeni kamulaştırmalarla kısa sürede tamamlanacağını, Gemlik’in yanı sıra köylerinin de cazibe merkezi olması için piknik alanları, yol genişletme çalışmaları ve yeşil alanlara özen göstereceklerini bildirdi.

Kent Konseyi toplantılarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Kent Konseyi’nin şu anki başkanı Fatih Mehmet Güler’dir. Onun adına Kent Konseyi toplanması konusunda biz bir şey yapamayız. Ancak toplumun tüm kurum, kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte her zaman bir araya geleceğiz. Gemlik’i birlikte yönetmek istiyoruz. Sorunları karşılıklı görüşmelerle çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantı sonrasında muhtarlarla her ay sonu periyodik istişare toplantısı düzenlenmesi kararı alındı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.