27 Kas

Zeytin Üreticilerine At Kuyuya Sat İyiye ÖnerisiMuammer Kökçüoğlu – Manisa'nın Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, zeytinde verim açısından iyi bir yıl yaşandığını, ancak fiyatların istenen düzeyde olmadığını belirterek, bu nedenle üreticilere,

"at kuyuya sat iyiye" sloganıyla ürünlerini salamura kuyularında bekletmelerini önerdiklerini söyledi.

Okur, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 110 bin dekar arazide 2 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ve 1 ay önce başlanan zeytin hasadında yarıya gelindiğini belirtti.

Sezonda var yılı olması nedeniyle rekoltenin yüksek, fiyatın ise geçen yıla oranla yarı yarıya düşük olduğunu ifade eden Okur, zeytinin, piyasada belirli bir fiyatının olmadığını, fiyatın, verime, hava şartlarına ve başka etkenlere bağlı olarak her yıl yükselip düşebildiğine işaret etti.

Fiyat istikrarsızlığından olumsuz etkilenmemeleri için daha önce kuru üzümde düzenlenen "Ürününe Sahip Çık" kampanyasında olduğu gibi üreticilere, "at kuyuya sat iyiye" sloganıyla hasat ettikleri ürünleri hemen satma yoluna gitmeyip, içinde su ve belli oranda tuz bulunan, devri daim motoruyla aralıklı olarak suyu havalandırılan beton salamura kuyularında bekletmelerini önerdiklerini ifade eden Okur, şunları kaydetti:

"Bu yıl zeytinde verim güzel, ancak fiyat pek iç açıcı değil. Zeytin, kuyularda hiç bozulmadan bekletilebilen bir ürün. Önümüzdeki 3-4 yılın kurak geçeceği yönünde bilgiler alıyoruz. Bilindiği gibi kurak yıllarda ekilen ürünlerden iyi verim alınamaz. Ürün az olunca fiyat yüksek olur. Bunun için üreticilerimiz kendilerini biraz zorlasın. Ellerindeki ürünü bu yıl satmayıp kuyuya atsın. Muhtemelen gelecek yıl ürün az, talep çok olacağından zeytin fiyatını en az iki kat artacaktır."

Bu uygulamanın tam manasıyla hayata geçmesi durumunda, zeytin fiyatını tüccar değil, üreticinin belirleyeceğine dikkati çeken Okur, "Bizim amacımız bu, olması gereken de bu" dedi.

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.