21 May

19 Mayıs Coşkusu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak için Samsun’a çıkışının 93 yıldönümü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Gemlik’te de coşkulu törenlerle kutlandı. Yeni uygulama ile Atatürk Anıtı’na sadece İlçe Gençlik hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve öğretmenler ile öğrenciler çelenk sundular. Coşkulu kutlamalar Anadolu Kız Meslek ve Teknik Lisesi Bahçesinde devam etti. Törene Bursa Vali Yardımcısı Gemlik Kaymakam Vekili Adnan Kayık, Garnizon Komutanı Ersan Kazaz, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Emniyet Müdürü Kenan Kerdige ve İlçe Spor Müdürü Ahmet Adil Tunç’un yanı sıra çok sayıda protokol üyesi, davetli, öğretmen, öğrenci velisi ve Gemlikli katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Adil Tunç yaptı. Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten özdeyişleri, şiirleri ve kompozisyonlarıyla renklenen etkinliklerde Atatürk’ün Gençliğe hitabesi ve Gençliğin Atasına cevabı da büyük alkış aldı. Gemlik Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği orta öğretim kurumları arası spor müsabakalarında dereceye girenlere de ödüllerini Adnan Kayık, Ersan Kazaz, Refik Yılmaz, Mehmet Ercümen, Kenan Kerdiğe ve Ahmet Adil Tunç sundular. Anadolu Kız Meslek ve Teknik Lise’nin okul bünyesinde organize ettiği spor ve satranç yarışmalarında dereceye girenler de ödüllerini bu etkinlik kapsamında aldılar.

Okul korusunun marş ve sevilen türküleri okumasıyla daha da renklenen gösteriler, Anadolu Kız Meslek ve Teknik Lisesi Dans Grubu öğrencilerinin gösterileri ile devam etti. Törenler, gençlik şöleni ile son buldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kapsamında gece de fener alayı ve halk dansları folklor gösterileri ile havai fişek gösterileri düzenlendi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.