06 Ara

Akıt, “Gemlik’e depolanmasına karşıyız”

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt, Gemlik Gübre Fabrikası arazisinde yapılan liman tesisi yanında, 142 adet kimyasal ve akaryakıt depolama tankının konmasının Gemlik için büyük tehlike yaratacağını söyledi.Tanklarda 218.350 m3 küp kimyasal ve akaryakıt depolanacak.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt, Gemlik Gübre Sanayi A.Ş.’nin fabrika arazisinde kurmakta olduğu liman tesisleri yanında bir de kimyasal ve akaryakıt depolama tanklarını koyma girişiminin, Gemlik için tehlike doğuracağını söyledi.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nde konuşan Kemal Akıt, “ Belediye Başkanvekilimiz Sayın Refik Yılmaz’ın yaptığı açıklamadan öğrendiğimize göre, Gemlik Gübre A.Ş. depoladığı binlerce ton amonyaktan sonra bir de kimyasal ve akaryakıt depolama işletmeciliği yapma girişimi başlatmış.
Bu girişim sonucu Ankara’dan almak istediği ÇED raporları arasına koyduğu belgede, 142 adet kimyasal ürün tankı bulunduğu görülüyor. Bu tanklara 218.350 metreküp kimyasal ve akaryakıt depolanacak.
Yanıcı, patlayıcı ve harlayıcı olan bu ürünlerin bu kadar büyük kapasitede depolanması, Gemlik için büyük tehlikedir. Buna Gemlikliler asla izin vermemelidir.Gemlik Gübre Sanayi tesislerinde, bir de amonyak tankları vardır. Her biri birbirinden daha büyük tehlike olan bu depolama tanklarda meydana gelecek bir sorun, Gemlik’e değil, Yalova ve Bursa ilçeleri de dahil, her yeri tehdit eder.
Bir de Gemlik’in birinci derecede deprem bölgesinde olması, fayın Gemlik Gübre Sanayi’nin önünden geçmesini de buna katarsanız. Tehlike kapımızda demektir. Bu konuda Gemlikliler olarak duyarlı olmak zorundayız.” dedi.
Konuyu görüşen Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, sivil toplum kuruluşları ve başta Beledi ile birlikte hareket ederek konunun üzerine gidilmesi kararı aldı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.