07 May

Anadolu İmam Hatip Lisesi İtalya’dan Döndü

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi İtalya’dan Döndü

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Almanya, İspanya, İtalya, Romanya ve Litvanya ülkeleriyle 2011-2013 yılları arasında yürütülen "IMAGINE MY COUNTRY’’ CULTURAL AWARENESS ACROSS EUROPE isimli COMENIUS projesiyle İtalya Bari (Gravina in Puglia)'daki 3. toplantının ardından öğrencileriyle birlikte İtalya çalışmasını tamamladı. Yürütülen projenin amaçları şu şekilde; “Proje öğrenciler arasında Avrupa birliği vatandaşı ve bir ülke yurttaşı olarak birbirlerine karşı anlayış, saygı ve hoşgörüyü teşvik etmeyi amaçlar. Bu kazanımı gerçekleştirmek için iki yönlü strateji kullanılmaktadır. Bir taraftan öğrenciler kendi hayali ülkelerini dijital medya ve bilgisayar teknolojilerini, çalışma dili olarak da İngilizceyi kullanır. Diğer yandan öğrenciler kendi ülkelerindeki ve ortak okulların mensuplarının yaşadıkları şehirlerdeki örnekleri kullanarak Avrupa Ülkeleri’nin tipik ve temel özelliklerini araştırarak uygular. Öğrenciler Yurtdışındaki akranlarıyla teorik ve uygulamalı çalışma sonuçlarını tartışır ve karşılaştırır. Ülkeler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları öğrenerek ülkeleri birbirine bağlayan belli özelliklerin olup olmadığı sorusuna cevap verirler. Proje sonunda öğrenciler kültürler arası diyaloglarda aktif rol alıp dil becerilerini geliştirirler.

Bu amaçlarla yola çıkan Okul Müdürü Mehmet Türkmen İngilizce Öğretmenleri Adalet Gürbüz, Deniz Uğur ve 12.sınıf öğrencilerimiz Mustafa Çınar, Serranur Toprak, Kübra Yılmaz ve Asiye Akdemir, Almanya, İspanya, İtalya, Romanya ve Litvanya'dan gelen öğretmen ve öğrenciler ile birlikte "Liceo Scientifico Statele G.Tarantino’’, Gravina in Puglia (BARİ) isimli okula ziyarette bulundular. Çalışma programı içerisinde yer alan ‘’şehrin ruhunu yansıtan en iyi fotoğraflar’’ yarışmasında öğrencilerimiz ‘’the city smelling history’’(tarih kokan şehir) adlı fotoğraf albümü ile Birinci oldular.

Ayrıca ortak okul öğrencileri kendi ülkelerine ait yerel yemekler hazırladılar.Öğrencimiz Kübra Yılmaz’ın yapmış olduğu kısır salatası en beğenilen yerel yemek oldu.

Öğrencilerimiz misafir oldukları okulun belirlediği ailelerin yanında kaldı. Ailelerin yanında dillerini geliştirme ve farklı kültürleri tanıma fırsatı bulan öğrenciler, projenin amacında da belirtilen (birbirini kabullenme, iletişim kurma,farklı yaşamları görme, kültürleri karşılaştırabilme, dünyaya farklı açıdan bakma) birtakım kazanımları da elde ettiklerini belirttiler.

Öğrenciler; irtibat kişisi İngilizce Öğretmeni Maria Luciana Colamonaco’nun İngilizce Öğretmeni Ines Losacco ve diğer tüm öğretmenlerin aynı zamanda da öğrencileri misafir eden ailelerin, bir haftalık çalışma gezilerinde çok emek harcadıklarını ve misafirperver davrandıklarını belirttiler.

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Türkmen; yürütülen çalışmalar kurum kültürünün gelişiminde ve öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerinin gelişimine katkı sağladığı memnuniyetle görülmektedir. İngilizce Öğretmeni ve İrtibat Görevlisi Adalet Gürbüz, İngilizce Öğretmeni Deniz Uğur, projede aktif çalışan öğretmen ve öğrencileri tebrik ettiklerini söyledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.