14 Eki

Anadolu İmam Hatip Lisesi Litvanya’dan Döndü

GEMLİK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ; ALMANYA, İSPANYA, İTALYA, ROMANYA ve LİTVANYA ülkeleriyle 2011-2013 yılları arasında yürüteceği "IMAGINE MY COUNTRY’’ CULTURAL AWARENESS ACROSS EUROPE isimli COMENIUS projesiyle ITALYA’daki 3. toplantının ardından öğrencileriyle birlikte LİTVANYA çalışmasını tamamladı.

Okul Müdürü Mehmet TÜRKMEN, öğretmenlerden Sergül TEMİR ,Adalet GÜRBÜZ ve öğrenciler Şaziye Şura YAVUZER (11.sınıf), Zehra GÜLER(11.sınıf), Ayşe KARATAŞ(12.sınıf) 02.10.2012-07.10.2012 tarihleri arasında “Kretinga Adult And Youth Centre ” isimli okula ziyarette bulundular.

Öğrenciler misafir oldukları okulun rezervasyonunu yaptırdığı SMAGRATIS adlı motelde öğretmenleriyle birlikte kaldılar. Projeye ortak olan bütün öğrenci ve öğretmenler birarada kalarak dillerini geliştirme ve farklı kültürleri tanıma fırsatı buldular.

Öğrenciler, projenin amaçları arasında yer alan (birbirini kabullenme, iletişim kurma,farklı yaşamları görme, kültürleri karşılaştırabilme, dünyaya farklı açıdan bakma) birtakım kazanımları da elde ettiklerini belirttiler. Projeye ortak ülkelerin öğrenci ve öğretmenleriyle gönül köprüleri kurdular.

Öğrenciler; “Kretinga Adult And Youth Centre ” Müdürü Irena Dukstiene’nin, irtibat kişisi İngilizce Öğretmeni Irena Kaltauskiene ‘nin ve diğer tüm öğretmenlerin bu dört günlük çalışma gezisinde çok emek harcadıklarını ve misafirperver davrandıklarını belirttiler.

Comenius projesine katılan altı ülke öğretmenleri ve öğrenciler geleneksel Bal Kabağı ve Tarım Festivali’ne katıldılar. Böylelikle kendi kültürleri ile projeye ortak olan ve ev sahipliği yapan ülkenin kültürünü de karşılaştırabilme fırsatı yakaladılar.

Çalışma gezisinin son gününde tüm ülkelerin öğretmen ve öğrencileri "kültürler arası benzerlik ve farklılıklar" konulu çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda ortaya çıkan ürünlerin sunumu yapıldı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.