16 Mar

Anne Ve Babalara Peygamber Metodu Tavsiyesi

Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünün ortaklaşa organize ettiği, “Aile İçi İletişim ve Gençlik” Konferansı büyük ilgi gördü. Anadolu İmam Hatip Lisesi Seminer Salonunda düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Beyazıt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Osman Cura ve Burhan İnan ile birlikte, Okul Müdürü Mehmet Türkmen, Ak Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı. Eğitimci Yazar Doçent Doktor Halit Ertuğrul’un konuşmacı olarak katıldığı konferansı çok sayıda dinleyici de yer bulamadığı için ayakta izledi. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, “Evin Okula Yakınlaştırılması ve Değişen Anne Baba Rolleri” projesi kapsamında davet edilen Halit Ertuğrul, Gemlik’te 4 bin 64’üncü konferansına çıktığını açıkladı.

“Vasiyet”, “Kendimi Buldum”, “Kendini Arayan Adam”, “Kendini Arayan Kadın”, “Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi”, “Gençlik Problemleri ve Çözümleri”, “Yeni Bir Hayat” ve “Anne-Baba Notunuz Kaç?” gibi çok sayıda kitabın yazarı olan Doç. Dr. Halit Ertuğrul, kimi zaman hüzünlendirip, kimi zaman da güldürürken düşündüren konuşmasında huzur, mutluluk, mutlu evlilik, sevgi, önemsenme gibi kavramları masaya yatırdı.

Anne ve Babaların çocuklarını yetiştirirken düştüğü hataları anlatarak konuşmasına başlayan Halit Ertuğrul, birinci önemli hatanın varlıklı aileler çerçevesinde yaşandığını açıkladı. Yemeden, içmeden, çocukları mağdur etmemek adına yaşanan iyi evlat yetiştirme takıntısının, kolay elde etmeye alışmış, kolay tatmin olmayan ve mutsuz bir çocuk ortaya çıkardığını savunan Ertuğrul, tertip, düzen adına aşırı kuralcı davranan ve evde her gün bir başka mahkeme kurarak, çocuğunu sürekli sorgulayan aile tipinin de depresyon yaşını 6’ya düşürdüğünü söyledi. Bu davranışı çok vahim olarak nitelendiren Eğitimci Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul, “Bırakın çocuğunuz hayatın yanlışlarını yaşayarak öğrensin” diye konuştu.

Üçüncü büyük yanılgının da rahat hayat adına aşırı korumacılık olduğunu vurgulayan Ertuğrul, “Yönetin, yönlendirin, takip edin ama hayatlarını onlar adına sizler yaşamayın. Onlara da yaşatmayın. Çocuklarınıza önce siz davranışlarınızla örnek olun. Çocuklarımız sandığınız gibi dinlediklerini değil, gördüklerini alırlar. Akıllı anne ve babalar çocuklarına nasihat etmezler. Ben size Peygamber Metodunu tavsiye ediyorum. Çünkü davranışlarımız çocuklarımızın genetik yapısına işleniyor ve öyle kalıyor. Eğer çocuklarınızda bir problem varsa, önce siz hayatınızı gözden geçirin. Her davranışınızla örnek olmak Peygamber Metodudur. Çocuklarınız yaklaşım, sevilme, önemsenme, adam yerine konulmak isterler. Yüreklendirildiği kadar başarılı olurlar” dedi.

Büyük alkış alan ve ilgiyle dinlenen konuşmasını anılarıyla ve yaşam tecrübesinden kesitlerle renklendiren Halit Ertuğrul’a Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da plaket ve çiçek takdim etti. Gemlik’te gündüz öğrencilere, akşam da velilere ve protokolü konferans veren Halit Ertuğrul’da, ilçede gördüğü ilgiye teşekkür ederek, özellikle öğrencilerin ilgisinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Halit Ertuğrul konferans bitiminde kitaplarını imzaladı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.