15 Mar

Çocuk Oyunları Protokolü İmzalandı

Gemlik Belediyesi ile ilçe Milli Eğitim müdürlüğü arasında 2012 yılında organize edilecek olan, “Papucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım” geleneksel çocuk oyunları konusunda protokol imzalandı. Gemlik Belediye Başkanlığı makamında düzenlenen törende Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen ve Milli Eğitim Şube Müdürü Burhan İnan proje protokolüne imza attılar. Ayşe Ziver Karataş İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Duran ve Orman İşletme Müdürü Bayram Taşkın Gökbaşı’nın da yer aldığı protokol imza töreni projesi kapsamında, Belediyenin vereceği destekle Geleneksel Çocuk Oyunları ile ilgili malzemeler temin edilip okullara dağıtılacak. Kaymakam ve Belediye Başkanının katılımıyla oynanacak olan Geleneksel Çocuk Oyunları görsel ve yazılı basında haber konusu yapılarak Geleneksel Çocuk Oyunlarının gündemde kalması sağlanacak Proje Ulusal boyutta uygulanır hale gelecek denildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de, Projenin uygulanacağı ilköğretim okullarını projeye açarak, idareci ve öğretmenlerin proje içerisinde istekli olarak yer almalarını sağlayacak çalışmaları yapacak. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün deneyimli idari yapısının ve bünyesinde güçlü bir AR-GE’nin bulunuyor olması projenin uygulanabilirliğini ve ölçülebilirliğini sağlıklı kılacaktır. Bu protokolün konusu; Gemlik İlçesinde İlköğretim okullarında “1.,2.,3.,4.,5.” sınıflarında okuyan öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını öğretmek, oynatmak, öğretmen ve velilerin eğitimini ve bilinçlendirilmesini sağlamaktır.” Dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Toplumda bilgisayarın, internet oyunlarının, video ve atari oyunları kullanımının çocuklar ve gençler arasında hızla yayıldığına vurgu yaparak, bundan dolayı hastalıkların (şişmanlık, göz hastalıkları, omurga hastalıkları vb) arttığına dikkat çekti. Ercümen, bu hastalıkları da engelleyebilmenin yanı sıra, gelişen teknolojiyle birlikte eski çocuk oyunlarının unutulması ve kültürel değerlerimizden uzaklaşılmasının önüne geçebilmeyi amaçladıklarını bildirdi. Mehmet Ercümen, “Çocuklarımızı teknolojinin sunduğu imkânların olumsuz etkilerinden korumak, onların aile bireyleri ile görüşmelerini sağlayarak, aile bağlarını güçlendirip sıcak ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak. Çocuklarımızın bu oyunlara sahip çıkarak, kültürel değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak, kendilerinden sonraki kuşaklara bu oyunları aktarmalarını sağlamak. Uzun süreli bilgisayar başında hareketsiz kalan çocuklarımızın aşırı kilo almalarını önlemek, eski oyunları oynayarak daha sağlıklı ve mutlu olmalarına yardımcı olmak. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak, serbest zamanlarını iyi değerlendiren bireyler olmaları, yeteneklerini keşfetmeleri ile tasarım güçlerini geliştirmelerine destek olmak, küçük kas ve büyük kas gelişimini sağlamak ayrıca sindirim, dolaşım sistemlerinin düzenli çalışmasını, kişilik kazanmalarını, sosyalleşmelerini, toplumsal kuralları öğrenmelerini ve dil gelişimlerini desteklemek. Çocukların oyun yolu ile saldırganlık dürtüsünü boşaltarak rahatlamalarına fırsat vermek. Çocukların oyun sırasında beklemeyi, kendi haklarını ve başkalarının haklarını korumayı, kazanma ve kaybetmeyi, kendilerini ifade etmeyi, bir gruba ait olmayı ve sorumluluk alma duygularını geliştirmelerini sağlamak. Sporcu altyapısını yeterli sayıya çekmede katkı sunmak ve yetenekli sporcu taramasına hazır bireyler yetiştirmek. Kız-erkek beraber oynanan oyunlar sayesinde çocukların sosyalleşmelerine yardımcı olmak. Spor branşlarının temeli olan oyun sayesinde yeni yetenekleri ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirerek, ülke sporuna kazandırmak gibi birçok hedefimiz var” diye konuştu.

Proje hedeflerinde Ayşe Ziver Karataş İlköğretim Okuluna da geleneksel çocuk oyunları konusunda faaliyetlerde bulunmak üzere proje ekibi oluşturma görevi verildi. Okul proje ekibi çocuk oyunları çalışmalarında gönüllü olarak görev alan ve öğrencilerle birebir iletişim içinde olan öğretmenlerden oluşturulacak.

Gemlik Belediyesi de, protokol kapsamında 250 adet oyun seti harcamasını üstlenecek. Gemlik Belediyesi ayrıca, projelerde organizasyon görevi ile birlikte ödül, madalya gibi çalışmaları da üstlenecek. Projelerin tamamında Gemlik Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü logosu kullanılacak.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.