30 Mar

Asil Çelik Mağdurları Birleşik Metal’e Yüklendi

Performans düşüklüğü iddiasıyla işten çıkarılan Asil Çelik fabrikası işçileri eylemlerini sürdürüyor.

15 Mart 2012 Perşembe günü sudan sebeplerle işlerinden atıldıklarını öne süren Asilçelik işçileri yaptıkları basın açıklamasıyla “İşimizi İstiyoruz. İşçisine sahip çıkmayan Birleşik Metal-İş Sendikasını Kınıyoruz.” diyerek sonuna kadar mücadele edeceklerinin altını çizdiler.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Bizler sıkıntısı, çilesi hiç bitmeyen, üretim rekorları kırıp, dünyanın en kaliteli çeliklerini üreten, ağır şartlar altında canını bile veren emektar Asil Çelik işçileriyiz. Bizler söz hakkı verilmeden hukiki yolunuz açık denilerek işlerinden atılan Asil Çelik işçileriyiz. Her alanda söylediğimiz gibi, haksızlık yapılarak, kışın ortasında sudan sebeplerde işten çıkarılan Asil Çelik mağdurlarıyız. Mücadelemizi her yerde sürdüreceğimizi, belirtmiştik. Sonunda fabrikamızın önüne geldik ve burada mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. En önemlisi bugün burada tarafımız ve taraftarımız belli oldu. Bizlere direnişçi olarak her konuda yanımızda olduğu bildirilen sendikamız, sadece davaları açarak “Biz yapacağımızı yaptık, başka sendikalardan daha iyiyiz” diyorlar. Farkını söyleyiniz? Fabrika içinde şube sekreteri, daha 15 kişi daha işten atılacak diyerek korku salıyor ve işçilerin dayanışmasını engelliyor. İşverenle yapılan bir anlaşma mı bu yoksa işçilerin atılacağını nereden biliyor?

“Aidat ve Tabela Sendikacılığı Yapıyorsunuz”

İçerideki arkadaşların maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz. Siz sendikacılar olarak ne diyor sunuz? Ayrıca yöneticileri de yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü yanımıza gelmemeniz, sizlerin aidat ve tabela sendikacılığı yaptığınızı gösteriyor.

Dört temsilcinin ve işyeri komitesinin işten atılmasının yanı sıra, sizlerin alanlarda değil koltuğunuzda oturmanızdan kötü kokular geliyor. Hala bizlere onursuzluğu, çekip gitmeyi öneriyorsunuz. İşçinin sözleşmeden ve kanundan doğan haklarında ısrarcı olmamız, sizlere kongrelerde rakip olmamız ve neticesinde bize sahip çıkmamanız, bu işten çıkarmaların açıkça içerideki işçinin söylediği gibi, işverenle danışıklı yapıldığını gösteriyor.

“Susmayacağız, Yılmayacağız”

Bir takım dayatmalara boyun eğmediğimiz gerekçesiyle tüm hakları elinden alınan Asil Çelik mağdurları olarak, Birleşik Metal Sendikasına da buradan sesleniyoruz. Emekeçiyi köle ediyorsunuz. Hani birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindik. Susmayacağız, yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz… İşimize geri dönene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Birleşik Metal’e İsyan

Buradan işten atılan Asil Çelik işçileri olarak, Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şubesi ve Genel Merkez yönetimine sesleniyoruz;

Biz işten atılan işçileri ne zaman desteklemeyi düşünüyor sunuz?

Biz işten atılan işçiler ne yapmalıyız?

Biz işten atılan işçiler olarak işimize geri dönmek için mücadele etmeyelim mi?

Bu sorulara cevap beklemiyoruz çünkü burada yoksunuz. Tarafınızı açık açık seçmiş konumdasınız. Birleşik Metal-İş Sendikası kocaman bir yalandır. Asil Çelik’te ise yatsı vakti gelmiş, yalancının mumu artık sönmüştür.

Son olarak söylediğimiz gibi bizler “SINIF” mücadelesi yapıyoruz. Emeği ve emekçiyi her alanda haklı ve onurlu mücadelesinde savunacağız. Bizler kendi eserimiz olan Asil Çelik’i yıpratmak istemiyoruz. Ancak sorumluluk çerçevesinde, Asil Çelik’in modernize edilmesinde, üretim rekorları kırıp kaliteli çeliğin üretilmesinde en büyük pay sahibi olan bireyleriz. Bizleri muhattap almaz iseniz, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.