16 Ara

Aşure Gününe Büyük İlgi

Gemlik Hünkâr Hacı Bektaş-i Veli Cem Evi’nin düzenlediği 16 Ehli-Beyti anma etkinlikleri büyük ilgi gördü. Muharrem Ayı Aşure günü organizasyonuna Kaymakam Bilal Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Aslan Özaydın, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, İlçe Müftüsü Muammer Turan ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Kazım Bulut, “Hz. Muhammed’in torunlarına, Hz. Ali’nin sevgili oğullarına, Kerbela denilen Fırat suyunun kenarındaki bir çölde kurtlara, kuşlara sebil olan ve Fırat suyundan Ehli-Beyt’in küçük masum yavrularına bir damla su bile vermeyerek dünyada eşi benzeri görülmemiş, insanlık âleminin yüz karası bir katliam işlenmiştir. Bu matemi yalnız Ehli-Beyt’in sevgisini kalbinde taşıyan insanlar yaşatmaktadır. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde tüm Ehli-Beyt sevenleri Muharrem Ayı boyunca “Kerbela Şehitleri” anısına mersiyeler, ilahiler ve Kur’an okuturlar. Hayır ve ihsan yaparak 72 kerbela şehitlerinin anısını yaşatırlar. Ayrıca Kerbela’dan sağ kurtulan İmam Zeynel Abidin için her sene Muharrem Orucu bitiminde şükür kurbanı kesilir. Muharrem ayı denince, Aleviler için yas ve matem ayı akla gelir” şeklinde konuştu.

Cem evi dedesi Kazım Asma’da, 72 millete aynı nazarda bakmanın felsefesi ve önemine dikkat çekerek, aşure gününde reklâm ve çıkar amacı gütmediklerini bildirdi. Hz. Ali’nin bir sözünü hatırlatarak, “Bir kez zalim olacağımıza bin kez mazlum olalım” diyen Kazım Asma, aşurenin Nuh peygamber gemisi döneminden kalma olmadığını kaydetti. Kazım Asma, 72 milleti sembolize eden hububatın, kendi alanı kadar yer kaplayıp, kimsenin hak ve hukukuna, canına ve malına kastetmeden, bir araya gelerek tadından yenmez lezzeti ortaya çıkardığını söyledi.

Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik ise aşurenin birlik, bütünlük, beraberlik ve barış yemeği olduğunu vurguladı. Çelik, “Muharreminiz, aşureniz kutlu olsun” diye konuştu. Yapılan ikramların ardından program son buldu

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.