16 Ara

Büyükşehir’de Gemlik Hassasiyeti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik Gübre’nin 142 adet yeni amonyak tankı kuracak olmasına yönelik konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, çevre dostu yatırımlara destek vereceklerini ancak Bursa’yı tehlikeye atacak her girişimin karşısında olduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi aralık ayı toplantısı Heykel’deki tarihi binada yapıldı. Gemlik’te bir süredir kamuoyunun tepkilerine yol açan Gübre Sanayi A.Ş.’nin 142 adet yeni depo tankı kurma girişimleri, Büyükşehir Meclisi’nde de detaylı bir şekilde ele alındı. Devam eden süreç hakkında bilgi veren Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Gemlik Gübre’de 142 adet yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ve kimyasal madde depolana tankı kurulmak isteniyor. Bununla ilgili ÇED raporu alındığı ifade ediliyor. Sağlık Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Acil Afet Müdürlüğü gibi kurumların olumlu görüş verdiği belirtiliyor. İki gündür milletvekilimiz Bedrettin Yıldırım ile Ankara’da bu konuyu takip ediyoruz. Çevre Bakan Yardımcısı ve müsteşar yardımcıları ile konuyu görüştük, endişelerimizi aktardık. Bu konuda siyasi parti farkı olmaksızın tüm Gemliklilerin birlik içinde olduğunu belirttik.Bu olayın felakete yol açacağını belirttik. Konuyla yakından ilgilendiler. Bundan sondaki süreci bekliyoruz” dedi.

En büyük tehdit

Konunun kamuoyuna yansımasının ardından olayı yakından incelediğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Orada iki tane amonyak tankı var. Depreme yönelik felaket senaryolarında en büyük tehdit olarak burası gösteriliyor. Şimdi bu tankların sayısının artırılması isteniyor. Bursa’ya bir şey kazandırmayacaksa niye böyle bir sıkıntının altına girelim. Bu konuyu ben de inceledim. Ankara’da bir toplantı olmuş ve toplantı tutanağı Çed raporu gibi ifade ediliyor. Toplantı tutanağı çed raporu yerine geçmez. Ben sağlık müdürlüğü ile görüştüm. Bunu onaylamadıklarını hatta 19 farklı noktaya ilişkin muhalefet şerhi koyduklarını belirttiler. Sonunda bu ruhsatlar bize gelecek. Biz artık kirletici sanayi istemiyoruz. Bize teknolojik ürünler gelsin, çevre dostu olan bilimsel çalışmaların yapıldığı, çevre dostu çalışmaların yapıldığı yatırımlar istiyoruz” diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.