12 Oca

Bakanlık Gemlik Gübreye ‘Dur’ Dedi

Bursa Kent Konseyi'nin, Gemlik ‘te yapılması planlanan 142 adet kimyasal ürün tankının Bursa'yı tehlike bir durumla karşı karşıya getireceğine dair yazdığı dilekçeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, sürecin durdurulduğunu açıkladı.
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, bir süre önce 'Gemlik Gübre Limanı Rıhtım İlavesi ve Depolama Alanları Projesi' kapsamında 100 bin metrekarelik alanda 220 bin metreküp kimyasal maddeyi depolayacak olan 142 adet ürün tankına dikkat çekmişti. Böylesine büyük bir yatırımın Bursa'da tehlikeli bir durum ortaya çıkartacağını belirten Pala, Bursa'nın, sanayi kenti ve tehlikeli sanayi atıklarının depolandığı bir yer olmaktan çıkarılması gerektiğini ifade ederek, daha sonra da konuyla ilgili yapılan incelemeleri rapor halinde hükümet yetkililerine iletti.
Konuyu takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Kent Konseyi'nin gönderdiği yazıya istinaden bir açıklamada bulundu. Genel Müdür Vekili Mustafa Satılmış imzalı açıklamada, "Bursa ili Gemlik ilçesi sınırları içerisinde Gemlik Gübre San. Aş. Tarafından mevcut Gemlik Gübre Limanı'nda 'Rıhtım ilavesi ve depolama alanları projesine' ilişkin 8 Mart 2011 bakanlığımıza yapılan başvuruya istinaden inceleme-değerlendirme komisyonu oluşturularak ÇED süreci başlatılmıştır. Söz konusu projenin inceleme-değerlendirme sürecinde inceleme-değerlendirme komisyon üyelerinin görüşleri dikkate alınarak, 6 Aralık 2011 tarihinden itibaren süreç durdurulmuş olup, Bakanlığımızca projeyle ilgili verilmiş ÇED olumlu-olumsuz kararı bulunmamaktadır" ifadesine yer verildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.