18 May

“Belediye Borç Batağında Değil Hizmet Atağında”

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik:

“Belediye Borç Batağında Değil Hizmet Atağında”

CHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Necdet Ersoy’un basında çıkan suçlayıcı açıklamalarını ve eleştirilerini yanıtlayan Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, “Gemlik Belediyesi borç batağında değil, hizmet atağındadır” dedi. CHP’lilerin belediye bütçesi, ihaleler, yatırımlar ve doğrudan temin konusunda yaptığı sert eleştirilere aynı üslupla yanıt veren Mehmet Çelik, yazılanların tamamına yakınının gerçeklerle uzaktan yakından ilişkisi olmadığını ve gerçeklerin saptırıldığını söyledi. CHP İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın yanı sıra Belediye Meclis üyeleri Necdet Ersoy, Cemil Kurt ve Fikret Çolakoğlu’nun ortak basın toplantısında iddia ettikleri tüm söylemlere yanıt veren Mehmet Çelik, “12,5 Milyon Lira borç olduğu öne sürülüyor. Bu kesinlikle gerçek değildir. Depozito, otopark parası ve emanetlerde olan paraları da saymışlar. Borç diye gösterdikleri para bizim değildir. Bu para Bursa Büyükşehir Belediyesinindir. Gemlik Belediyesinin iş yapmaktan kaynaklı borcu, 17 Mayıs 2012 tarihi itibariyle 1 milyon 691 bin 564 liradır. CHP’liler ihaleye katılanlardan aldığımız depozitoları, teminatları ve emanete devrettiğimiz paraları da borç göstererek kamuoyunu yanıltmaktadırlar” dedi.

Ödemelerde de hiçbir sıkıntı çekilmediğini, borç yapılandırmalarının da normal devam ettiğini savunan Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, iddia edilen söz konusu elektrik borçlarının da Fatih Mehmet Güler zamanından olduğunu vurguladı. TEDAŞ’a olan borçların o dönemde borçları yeniden yapılandırma kanunu çıkınca ödemelerinin CHP’li belediye tarafından kesildiğini, şimdi UEDAŞ olan kurumla CHP dönemi ödeme planlarının aksatılması konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Mehmet Çelik, doğrudan teminlerde, ihalelerde ve yapılan diğer işlerde kanunsuzluk ve usulsüzlük olmadığını kaydetti. Gemlik Belediyesinin her türlü araç, elektronik eşya, bilgisayar gibi alımlarını Devlet Malzeme Ofisi’nden (D.M.O) yaptığını açıklayan Mehmet Çelik, “Belediye CHP’lilerin kendi dönemlerindeki gibi devam etmiyor. Onlar halen kendi dönemleri gibi sanıyorlar. Oysa yepyeni bir belediye var. Gemlik Halkına kanunlara uygun, kaliteli hizmet sunan bir belediye var. Pırıl pırıl insanlarla çalışıyoruz. Ancak bu pırıl pırıl insanlar bile onların dönemindeki kanunsuzluklar nedeniyle ağır cezada yargılanmaktalar. CHP’liler önce bu yargılanmalara sebep olan insanları partiden uzaklaştırmalı, dürüst olmalıdırlar. Belediye personeli harici yargılananların hepsi hangi partili? CHP’li diyerek, bu insanlar hakkında CHP ne yapmıştır. Hiç Bir şey, hangisi hakkında savunma almış, hangilerini partiden ihraç etmiştir önce bunların cevabını vermeliler, dürüst siyaset yapacaklarsa, dürüst hizmet edeceklerse önce kanunsuzluğa yolsuzluğa bulaşanlarla alakalı hangi işlemleri yaptıklarını açıklasınlar” diye konuştu.

Yaptıkları bir yanlış olduğunda bunun faturasını kendilerinin ödemeye hazır olduklarını ve faturayı CHP’liler gibi asla evinin rızkını kazanmanın peşinde olan memura kesmeyeceklerini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, “belediyemizdeki tüm memurlar Güler yönetimi dönemi ile alakalı mahkeme de hakim karşısına çıkıyor, zamanın yöneticileri topu memura atarak bu işlerden sıyrılacakları düşüncesi içerisindeler diyerek, Biz her zaman Gemlik’e hesap vermeye hazırız. Alnımız açık, başımız diktir. İddia edildiği gibi Gemlik Belediyesi borç batağında değil, hizmet atağındadır” dedi.

Yeni yapılandırmadan 3,5 milyon lira alındı, iddialarına da yanıt veren Mehmet Çelik, göreve geldiklerinde CHP’li belediyeden kalan 6 milyon lirayı ödediklerini, CHP’lilerin bu ödemeyi niye gündeme getirmediğini sordu. Gemlik Belediyesinin 2012 yılı içinde 20 Milyon liralık kamulaştırma yapacağını, 6-7 milyon liralık kapalı Pazar yeri inşa edeceğini, sadece bu yıl için 35 milyonun üzerinde bir yatırıma hazırlandıklarını anlatan Gemlik Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Çelik, alt yapı eleştirilerine de vurgu yaparak, ondan önce ve onların döneminde alt yapı olmadığını, o dönemlerde yapılan tüm yolların şimdilerde yeniden kazıldığını sözlerine ekledi. Otopark parası olarak 1 milyon 319 bin liranın emanette olduğunu, yasal olarak bu paranın vadesiz hesapta kalması gerektiğini hatırlatan Mehmet Çelik, “Faize vermeyerek belediyeyi zarara uğrattığımızı söylüyorlar. Ama bunlar yasaları da bilmiyorlar. Biz yasa dışı, kanunsuz hiçbir iş yapmıyoruz. Biz Gemlik’e hizmet üretiyor, yatırım yapıyoruz. Onlar gibi laf değil, hizmet üretiyoruz” diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.