18 May

MHP’den Gemlik Halkına Açık Mektup

Milliyetçi Hareket Partisi Gemlik İlçe Başkanlığı Belediyenin yıkılması konusunda ‘’Gemlik Halkına Açık Mektup’’ adıyla, Belediye binasının yıkımını öneren firmanın çelişkileri binanın maliyeti ve Gemlik’e yakışacak ‘Çarşı camii’ önerilerini içeren bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde; Bilindiği gibi Gemlik Belediye binası çürük olduğu gerekçesi ile hiçte ahlaki olmayan yollarla Gemlik Belediyesini ele geçiren Refik Yılmaz ve yakın ekibi tarafından yıktırılmak istenmektedir. Gemlik halkının, zor şartlarda verdiği vergilerle yaptırılan Belediye binası korumayı değil yıkmayı hedefleyen, teknik çelişkilerle dolu ve sadece bir kişinin kararıyla yıkılmak üzeredir. Projesi Eskişehir Anadolu Üniversitesine yaptırılan ve Bursa’nın en saygın inşaat firmalarından birisi tarafından yapılarak Sayın Hakkı Çakır tarafından Gemliğe kazandırılan Belediye binası 1999 depreminden hiçbir hasar almadan çıkmıştır. Zaman içerisinde yüksek maliyetlerle dönemin belediye başkanları Mehmet Turgut ve Fatih Güler tarafından geliştirilen Belediye binasının bugünkü maliyeti yaklaşık olarak 8 Trilyon liradır. Bizlerin kıt imkânları ile yaptırılan bu güzel bina, birilerinin iki dudağından çıkan yanlış, çelişkili ve talebe uygun kararlarları ile enkaza dönüştürülemez. Manastırda bulunan EVKO SİTESİ isimli özel bina, zemindeki oturma nedeniyle 40 cm yana yatmasına, binanın yıkılması gerektiğini söyleyen 30 a yakın teknik rapor olmasına rağmen Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yıktırılamamış ve bu konuda Mahkemeye müracaat edilerek yıkım kararı alınmak zorunda kalınmıştır. Bu güne kadar sağlam olmadığı gerekçesi ile Gemlik’te hiç bir özel ve resmi bina yıktırılmamıştır. Bu gün, Kaymakamlık binası, hastanelerimiz, okullarımız ve pek çok özel bina güçlendirilerek kullanılmaya devam etmektedir. Tüm bu konuların yanı sıra gözden kaçırılan bir diğer konuda Gemlik Belediyesinin kesilen mali kaynaklarıdır. Bu gün için Gemlik Belediye binasının kiraya verilen başta market, düğün salonu ve diğer dükkânlarının yıllık kira getirisi yaklaşık olarak 1 trilyon liradır. Boşaltılan belediye hizmet bölümlerini de bu rakama ilave ettiğiniz takdirde bu rakam yıllık 2 trilyon liraya çıkacaktır. Böylesine bir geliri Gemlik halkından mahrum etmek hesap bilmezlik değilse nedir? Dönemin Belediye yöneticileri tarafından uygulanan yanlış politikalarla “GEMPORT” limanındaki hisseleri en düşük seviyelere indirilen Belediye imkânlarımız, yıkılacak olan belediye binasıyla ikinci bir darbe daha alacaktır. Buna hiç kimsenin hakkı ve hukuku yoktur. İddiamız şudur ki Belediye binası yaklaşık 1 trilyon gibi çok az bir masrafla güçlendirilerek katma değer üretmeye devam edecektir.

Değerli Hemşerilerimiz,

Belediye binasının açıkladığımız nedenlerden dolayı yıkılmaması gerektiği konusundaki bu haklı ve samimi görüşümüzü, “ Biz yıkılacak olan binanın yerinde cami yapacağız. MHP liler ise cami yapılmasına karşı çıktıkları için yıkımı istemiyorlar” diyerek iftira eden bu zihniyeti önce Allaha, sonra sizlere havale ediyoruz.

“Ezan Susmaz-Bayrak inmez” inancını taşıyan ve bu konuda binlerce şehit vermiş, çile çekmiş Ülkücü camiayı böylesine insafsız bir iftira ile suçlamak ancak fitnenin günahını bilmeyenlere yakışır.

Gemlik Merkez Camisinin bugüne kadar gerçekleşememesinin asıl sorumluları:

—10 yıla yakın görev yapan eski AKP yöneticileri,

—Söz verdiği halde sözünde durmayan eski Belediye Başkanı Mehmet Turgut

—Bugün yönetimde olup ta meşruluğu tartışılan ve görevden el çektirilen CHP li

Belediye başkanı Fatih Güler ile planlama konusunda aynı çizgide buluşan Başkanvekili Refik Yılmaz.

—Birbirleriyle bile anlaşamayan tutarsız diğer yerel yöneticilerdir.

MHP OLARAK DİYORUZ Kİ:

Merkez Camisinin, önü denize açık, havadar ve İstanbul Süleymaniye Camisini andıran bir mimari tarzda yapılması en büyük arzumuzdur. Bunun için önerdiğimiz yer, mevcut parkın yanında yer alan, eski kütüphane ve halen otobüs durağı olarak kullanılan alan ve yakın çevresidir. Bu alan aynı zamanda Refik Yılmaz’ın, AKP li bazı Belediye Meclis üyelerinin de bulunduğu bir toplantıda kabul ettiği alandır. Önerdiğimiz bu alan, bugünkü belediye binasının bulunduğu alandan daha büyük olup yapılacak olan caminin kapasitesi ise yaklaşık 3500 kişi olarak öngörülmektedir. Takdiri siz değerli hemşerilerimize aittir” denildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.