18 Ara

Bursa Valiliği’nden Vanlı Depremzedelere Şefkat Eli

Bursa Valiliği, depremde evlerini kaybeden Vanlı felaketzedelere devletin şefkat elini uzatmaya devam ediyor.
Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen depremde, 8 yaşındaki Elif ve 4 yaşındaki Hatice adında kızlarını kaybeden Recep Çalışkan'ın Bursa'da sığınacak yer bulamadığı iddiaları üzerine bir açıklama yapan valilik, "15.12.2011 tarihinde saat 16:00'da vakfımıza gelerek, Van depreminde 2 çocuğunu kaybettiğini, şu an 3 çocuğu, eşi ve öğrenci olan yeğeni ile birlikte Bursa'ya geldiklerini, kalacak yeri olmadığı için kendilerine barınacak yer, öğrenci olan yeğenine de yurt talep etti. Bunun üzerine aileye misafirhanelerimize yerleştirme teklifinde bulunduk. Fakat aile, misafirhanede rahat edemeyeceğini beyan ederek, kendilerine ev tahsis edilmesini talep etti. Vakıf olarak bunun hemen mümkün olmadığı bildirilerek, misafirhanelerde kalınması tekrar teklif edilmesine rağmen, aile bu talebi kabul etmedi. Ayıca yeğeni için Cumhuriyet Lisesi'nde yatılı olarak yurt temin edilerek, 16.12.2011 tarihinde vakfımıza çağırıldı, ancak gelmedi. Bugün de bize bıraktığı telefondan arandığında telefona yeğeni çıkmış, şu anda halasına ait Hamitler Mahallesi Hatip Sokağı 8 numaralı evde kaldıklarını beyan etmiştir. Kendisine not bırakılarak isterlerse Gemlik Karacaali kampında boşalmış olan 5 kişilik yerde kalabilecekleri bildirilmiştir" denildi.


VAN VALİLİĞİ'NCE BURSA'YA YÖNLENDİRİLEN 671 AİLE MİSAFİRHANELERE YERLEŞTİRİLDİ


Van Valiliğince gönderilen afetzede sayısının 993 kişi olduğu bildirilen açıklamada, "İldeki toplam kapasitemiz 637 olmasına rağmen, ek yatak imkanları zorlanarak 13.12.2011 itibariyle 671 kişi misafirhanelerimize yerleştirilebilmiştir. Bu 671 kişinin 347'si kadın, 324'ü erkektir. Bunların 268 tanesi çocuk olup, 196 öğrencinin okullara kayıtları yapılmıştır. 17 bebek ve 7 hamilenin olduğu Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir. Evini afetzedelere vermek isteyen 30 hayırsever 70 kadar afetzede ailesiyle görüştürülmüş, karşılıklı anlaşmaları için aracılık yapılmıştır. Fakat evlerin bir kısmının elektrik ve suyunun bağlı olmaması, ya da kullanılacak evsafta olmaması gibi sebeplerle ancak bir aile eve yerleştirilebilmiştir" denildi.


4 BİN 891 DEPREMZEDEYE YARDIM YAPILDI


Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bunun haricinde ise kendi imkanları ile Bursa'ya gelerek sosyal yardımlaşma vakıflarına müracat eden kişi sayısı 14.12.2011 itibariyle 4891'i bulmuştur, aile sayısı ise 1008'dir. Bu kişilerin dörtte biri sosyal yardımlaşma vakıflarından yardım alma vasfına sahip olup, dörtte biri emekli ya da memur aileleridir. Yaklaşık yarısı ise aktif olarak sigortalı görünmektedir. Vakıf mevzuatına uygun olan yaklaşık 250 aileye ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından bütçeleri imkan verdiği sürece yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede Yıldırım Kaymakamlığı 102 aileye 250'şer, Nilüfer Kaymakamlığı 36 aileye 250'şer, Osmangazi Kaymakamlığı ise 73 aileye 180-250 TL arasında yardım yapmıştır. Merkez SYD Vakfımız ise il merkez misafirhanelerinde kalan yaklaşık 300 depremzedenin 3 öğün yemeğinin karşılanmasını üstlenmiştir. İznik, Gemlik ve Karacabey'de bulunan misafirhanelerde kalan depremzedelere ise ilçe vakıflarınca yemek verilmesi planlanmıştır. Kendi imkanı ile gelerek ev tutan ya da akraba yanında kalan depremzedelerin vakıf mevzuatına uygun olanlarına ise ikamet ettiği yer ilçe vakfınca yardım yapılabilecektir".
Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığının genelgesi gereği, kamuya ait sosyal tesislerde kalan afetzedelerin ısınma, üç öğün yemek ve temel ihtiyaç giderlerinin genelge gereği karşılanacağı bildirilmekle birlikte, kendi imkanlarıyla gelerek ev tutan ya da akrabalarının yanında kalan afetzedelere nasıl yardım yapılacağı hususuna bir açıklık getirilmediği öğrenildi. Bu grupta yer alan afetzedelere vakıf imkanlarıyla yardım yapılmasının da 3294 sayılı kanun gereği mümkün olmadığı bildirildi. Tüm afetzedelerin ister misafirhanelerde kalsın, ister kendi imkanlarıyla ev tutsun, tamamına yardım edilebilmesi için Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığından para istendiği belirtildi.Sosyal çalışmacı, psikolog ve eğitimciden oluşan 3 kişilk ekibin misafirhaneleri ziyaret edip sosyal hizmet danışmanlığı yaptığı,Büyükşehir Belediyesi'nce 35 aileye gıda yardımı, 16 öğrenciye eğitim seti, 120 giysi, 20 çocuk bakım seti dağıtıldığı, 41 aile için beyaz eşya talebinin değerlendirildiği açıklandı.Öte yandan bütün misafirhaneler İşkur ekiplerince ziyaret edilerek, çalışmak isteyenlerin müracatları alındı. Ayrıca kamu tesislerinde kalmayan depremzedelerin müracatlarını almak üzere özel bir birim oluşturuldu. 55 afetzede vasıflarına göre farklı işyerlerine görüşmeye gönderildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.