06 Oca

Çakır, “Yapılan Projelere Gemlik’in İhtiyacı Var”

Gemlik Mimarlar Odası Başkanı Kenan Çakır yazılı bir basın açıklaması yaparak Gemlik’in projelere ihtiyacı var dedi. Çakır açıklamasında; “Gemlik Belediyesi,Büyükşehir Belediyesi ortak çalışmalarıyla Gemlik ‘in ihtiyacı olan konulara el atmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Meydan projesi, Dere Islah Projesi, bugünde temel atma törenine katıldığımız Atatepe Sosyal Tesis Projesi Gemlik’in ihtiyaçlarına cevap verecek projelerdir. Mimarlar odası kamu yararı için vardır. Gemlik’e yapılan her çalışmanın arkasındadır, yeter ki projenin kapmasını, yeterli olup olmadığını tartışabilelim.

Geçen ay meclisten geçen tescilli tarihi binaların rölöve kararı şehir için önemlidir. Hatta İl Özel İdarede biriken fon bile talep edilebilir. Kaçak yapı ile yapılan mücadele de önemlidir. Kaçak yapı, hem teknik hizmet almamış, sağlıksız yapılmıştır, şehri kötü göstermektedir, hem de plan yaparken mevcut yapılar engel teşkil etmektedir. Uzun yılların sorunu olan altyapı, her kış yaşanan sıkıntılar bu kış yaşanmayacak gibi. Bir ülkenin gelişmişliği önce plan sonra altyapı ile belli olur.

Planlar konusu ise, şehrin önünü açmak, çarpık kaçak yapılaşmayı önlemek, işsizliği azaltmak için önemlidir. Gemlik’in acil olarak, yeni yerleşim alanları ve depremsellik açısında plan yapması lazımdır.

Bu belirtilen konular Gemlik’in kaderidir. Tüm kamu kurumları olarak ele almak hızlı olmak lazımdır. Görünen odur ki, hizmet çabası ile acele davranılmış, plansız olarak her yere müdahale edilmiştir. Projeler hızlı çıkarılmış, altyapıya her yerden müdahale edilmiştir. Kamu kurumları arası bir koordinasyonsuzluk var gibi. Önerimiz, mevcut projelerin, kıştan önce, planlayıp, etap etap, hızlı bitirilmesi, başlanacak olan, meydan projesi, tescilli tarihi yapıların çalışması gibi önemli konuların tartışılıp, Gemlik için en iyisi nasıl olur sorusuna tüm birimlerden cevap bulunduktan sonra uygulamaya geçilmelidir” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.