30 Kas

Çelik’ten Asa’ya salvo


Gemlik Ziraat Odası Başkanı ve Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Çelik, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın dün gazetemizde çıkan açıklamasına “Bizi kavga ortamına çe kemezsiniz” diye yanıt verdi.Gemlik Ziraat Odası Başkanı ve Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Çelik, gazetemize gönderdiği yazılı açıklamada şunları söyledi:
“Asa’nın ne yapmak istediğini anlamış değiliz. Biz, zeytin üreticisinin mağduri yetinin giderilmesi için birlikte çarelerini aramaya çalışma isteğimizi kendisine iletmeye çalışma uğraşı içerisinde iken, bizleri kavga ortamına çekmeye çalışmasının kime ne yarar sağlar.” Hidamet Asa’nın açıklamasında bizlerle defalarca toplantı yaptığını söylediğini belirten Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Zeytin konusunda bir önceki yazımda da belirttiğim gibi 11 Ekim 2011 tarihinde zeytin üreticisi olan Bursa Ziraat Odaları Başkanları ile Erdek ve Edincik Ziraat Odalarıyla birlikte genel bir görüşmemiz oldu daha sonra zeytin barem fiyatları üzerinde toplantı yapmak üzere dağıldık. Sayın Asa ne aradı ne de toplantıya davet etti, biz randevu talep ettiğimizde de telefona çıkmadı.
Başarılı yöneticiler fiyatları basın aracılığıyla ile açıklamazlar, çıkarlar üreticileri toplayıp onların önünde açıklarlar, biz defalarca kendilerine söyledik. Zeytin fiyatlarının bir fikir birliği içerisinde tespit edil sin biz de yanlarında bulunalım, bizdetaşın altına elimizi koyalım dedik. Herhalde niyetimizi Ziraat Odaları Marmarabir lik’in denetlemek manasını çıkardığından bizimle bir araya gelmek istemediğini söylemek istiyor.Ziraat Odaları olarak konumumuzu ve haddimizi bilen insanla rız, bizim ağzımızdan ne zaman Marmara birliğin denetçileri varken, onlar vazifelerini yapmıyor biz yapacağız demişiz.Kendisiyle barem fiyatları açıklandığında telefonla görüştüğümüzde zeytinin buruşuk olduğunu üreticinin mağdur olmaması nedeniyle biraz yukarıya çekil mesini beyan ettim. Fiyatları çekemeyeceklerini, fiyatlar oturduktan sonra ancak yükseltebileceklerini söyledi. Kendilerine hava şartlarının değişmesi nedeniyle mutlaka bir araya gelip çareler aranmasını söyledik. Söylediklerimizin nesi Marmarabirlik’in iç işlerine karışmaktır”

 


Ali Çelik, daha sonra şöyle devam etti:


“Telefon görüşmesin de telefonu açık bırakmam nedeniyle kendisi hakkında kötü şeyler söylediğimden bahsediyor. Ben yetişme tarzım, nedeniyle şahıslar hakkında şahıslarıyla ilgili hiçbir şey söylemem, beceriksizlik veya eksikliler varsa söylerim. Bu da zaten Bursa Ziraat Odaları İl Koordinas yon Kurulu Başkanı olarak benim görevim. Şahsi hakaretlerim varsa bunun yeri gazete sayfaları değil yargı olmalıdır. Ziraat Odaları olarak 4 milyonu aşkın üyesi olan en büyük sivil toplum kuruluşuyuz.Ziraatla ilgili konularda fikirlerimizi kamu oyuyla paylaşacağız tabi ki üreticilerimin menfaatlerini koruyacağız. Sayın Asa müsterih olsun geçen sene zeytin yanığı nedeniyle üreticimizin % 44 zeytin tanzimatları alınmasında, Ziraat Odaları’nın büyük gayretiyle oldu. Kalan tanzimatlar için Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısıyla görüştük en kısa zamanda verileceğini söylediler.25 Kasım 2011 tarihinde Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç, Gemlik’ e ziyaretinde geçen yıldan kalan tanzimat
larla birlikte zeytin üreticisinin bu seneki durumunu yüz sayfalık rapor halinde kendilerine takdim ettik. Biz, üzerimize düşen görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizler eksiklerimiz hatırlatıldığında kendileri gibi alınmayız eksikliklerimizi gidermeye çalışırız.Birlikte çalışıp ortak raporu Sayın Başba kan Yardımcımıza verseydik daha iyi olmaz mıydı?Sayın Asa, ben seni seviyorum sevmedi ğimi nerden çıkardın, bizim felsemizde insanları yaratandan ötürü sevmek vardır.Belli konulara fikirlerin çatışması normaldir. bu türlü münazaralarda çok kıymetli fikirlerin çıktığını sizde kabul edersiniz.Bizim bulunduğumuz mevkiler gelip geçicidir. Bütün mesele görevlerimiz konu sunda bir araya gelmek, üreticileri mizin ve Marmarabirlik’in durumunu da göz ardı etmeden çareler aramaktır.Sayın Asa benim Marmarabirlik, Gemlik Kooperatifine kaç kilo zeytin verdiğimi araştırmışınız, ortaklık görevlerimi yerine getirmemişsem üyelikten çıkarırsınız bunu gazetelerde konu yapmanız hiç yakışmıyor.Ben, Marmarabirlik’in üyesiyim. Ürünüm olduğu müddetçe görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. Siz, üreticilerin üyelikten neden çıkarıldığını çıkarılan üyelerin Kooperatifle re kazandırılması araştırılmasını yapmanız daha yerinde olmaz mı?Sayın Asa gazete sayfalarında kavga etmek bizlere yakışmaz, tekrar ısrar ediyorum, gelin bir araya gelelim üreticilerimizin mağduriyet lerine çareler üretelim. Bizim asli görevimiz bu olması gerekir. Yok biz kimseyle görüşmeyiz diyorsanız, bizler de sizleri üreticiler adına şikayete etmeye devam ederiz, bu durumdan da üretici zarar eder.

 

 


GELİN TELEVİZYONA ÇIKALIM


Son olarak maliyetlerin altında üretim sürdürebilmek mümkün değildir.Üretim olmadığı yerde Marmarabirliğin yaşaması da imkansızlaşır.Gelin birlik olalım gelin dirlik olalım dünyanın en iyi zeytininin yaşaması için çareler üretelim. İstiyorsanız herhangi bir televizyon kanalında karşılıklı olarak bu konularda üreticilerimizi bilgilendirmeye sizleri davet ediyorum.Zaman ve tarihide sizlerin takdirlerine bırakıyorum.”

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.