17 May

Çevre Bilinci Değerler Ayına Görkemli Final

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gemlik Belediyesi ile ortaklaşa yaptığı Değerler Ayı Çevre Bilinci organizasyonu muhteşem bir finalle sona erdi. Bu yıl ikincisi organize edilen ve “Çevre Bilincini” konu alan etkinlik kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama ve Arıtma Tesislerini gezen İlköğretim ve Lise öğrencileri, Gemlik Cumhuriyet Mahallesi ve Çevre Yolunda 150 adet fidan dikimi çalışmasına da katıldılar. Nisan ayı boyunca Çevre Mühendisleri, Okul Öğretmenleri ve Birçok konu uzmanı ile bir araya gelen öğrenciler, afiş ve slogan, resim ve kompozisyon yarışmalarında da hünerlerini sergilediler. İmam Hatip Lisesi’nin her aya bir değer yükleyerek gerçekleştirdiği ve Nisan ayının değer konusu olan Çevre Bilinci organizasyonu okulun seminer salonunda yapılan görkemli bir final ile sona erdi.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törenlerin açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, projenin Türkiye’ye örnek olduğunu vurgulayarak, Ankara’nın dikkatini çeken Değerler Ayı ve Çevre Bilinci konulu organizasyonun önümüzdeki yıldan itibaren tüm ülkede düzenleneceğini söyledi. Doğanın kendi kendini değil, insanların doğayı katlettiğini vurgulayan Gemlik Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, gelecek nesillerden umutlu olduğunu ifade ederek, organizasyona olan katılım, ortaya çıkan duyarlılık ve eserlerin mutluluk verici olduğunu bildirdi.

Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdiresi Çevre Mühendisi Ebru Kurt’ta, bir konferans verdi. Mehmet Ercümen gibi, havanın, suyun ve toprağın kendi kendine kirlenmeyeceğini belirterek konuşmasına başlayan Ebru Kurt, İnsanların kimi zaman bilmeden çoğu zaman da bilerek çevreyi oluşturan tüm etkenleri kirlettiğini anlattı. Çevre kirliliği konusunda aileden ve okuldan başlayarak bilinçlendirmenin önemine dikkat çeken Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdiresi Ebru Kurt, “Çevreyi temiz tutmanın yolu bireysel sorumluluk duygusundan, çevre bilincinin oluşmasından, oluşturulmasından geçer” dedi. Bilinçli olmanın ne demek olduğu konusunda da çarpıcı örnekler sunan Ebru Kurt, “Geri Dönüşüm ve Yeniden kullanıma önem vermeliyiz. Doğadaki kaynakların daha az tüketilmesini sağlarız. Enerji ve suyu dikkatli kullanmalıyız. Ve gerekirse tasarruf yapmaya dikkat etmeliyiz. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz, su zengini de değiliz. Aksine su fakiri ülkeler arasında sayılabiliriz. Aşırı tüketimden kaçınmalıyız. Doğal malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmeliyiz. Ağaç dikmenin önemini kavramalı ve kavratmalıyız. Sahip olduğumuz bilinci her fırsatta ve bıkmadan, usanmadan başkalarına da aşılamalıyız. Bu konuda anne ve babalarımıza, öğretmenlerimize ve siz değerli öğrencilerimize büyük görevler düşüyor. Çevre bilinci ayrıca anayasal bir haktır. Anayasamızın 56. maddesinde “Herkes dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir, denilmektedir. Bu nedenle her insan çevreci olmak ve bu sorumluluğu taşımak zorundadır” diye konuştu.

Slayt gösterimle bir aylık çalışmalar izleyicilere sunulurken, fidan dikim kampanyasına katılan ilköğretim okulu öğrencilerine de katılım belgesi takdim edildi. Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, Milli Eğitim Şube Müdürü Burhan İnan’ın da katıldığı organizasyonda Kompozisyon Yarışması birincisi Gemlik Lisesi Öğrencisi Sıla Kaflı, aynı okuldan ikinci olan Fatma Peker ve üçüncü olan Celal Bayar Anadolu Lisesi öğrencisi Gizem Battal’a, maddi ödülleri, kitap ve katılım belgelerini Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak verdi.

Birincilere 100 lira, ikincilere 50 lira, üçüncülere 30 lira ve kitap hediyeli yarışmalardan Afiş ve Slogan yarışmasında birinci olan Gemlik Lisesinden Tuğçe Yavuz, ikinci olan aynı okuldan Çağla Gümüş ve üçüncü olan Kız Teknik Lisesinden Songül Yıldırım’a hediyelerini de Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen takdim etti. Resim yarışmasında birinci olan Cumhuriyet İlköğretim Okulundan Selin Mutlu, ikinci olan GTSO Gazi İlköğretim Okulundan Hazar Dursun ve üçüncü olan Şehit Cemal İlköğretim Okulu’ndan Selenay Cengiz’e ödüllerini Şube Müdürü Burhan İnan sundu. Yarışmada İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Sergül Temir’de değerler haftası çevre bilinci etkinliğinde emeği geçen öğretmenler Gülşah İslam ve Engin Yolcu’ya hediyelerini verdi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.